Shkatërrohet grupi që shpërndante drogën me rul, arrestohet edhe një shqiptar në Spanjë

Share

Agjentët e Mossos d’Esquadra në Spanjë në bashkëpunim me Zyrën Federale të Hetimit Kriminal të Gjermanisë kanë çmontuar një organizatë kriminale ndërkombëtare të trafikantëve të drogës që kishte bazën e saj në një magazinë industriale në Valls (Tarragona).

Policia ka arrestuar drejtuesit kryesorë të bandës me kombësi polake dhe një tjetër me origjinë shqiptare që kujdesej për një plantacion marijuane. Ata akuzohen për veprën penale të trafikut të lëndëve narkotike dhe anëtarësimit në një organizatë kriminale.

Në fund të vitit të kaluar policia e Bochum-it zbuloi anëtarët e kësaj bande dhe nisi një hetim në bashkëpunim me Mossos, pasi ata ishin shtetas polakë që lëviznin midis Gjermanisë dhe Spanjës. Banda përdorte magazina industriale për të rritur dhe ruajtur marijuanën, përveç transportit të saj të fshehur në kamionë dhe mjete të tjera makinerish të rënda. Përveç marihuanës, banda siguronte edhe kokainë dhe lehtësonte aktivitete të tjera për grupe të ndryshme, si furnizimi i automjeteve me regjistrim spanjoll, akomodimi ose marrja me qira dhe mbikëqyrja e ndërtesave industriale për të krijuar prodhime të lëndëve narkotike.

Gjatë një operacioni Gardës Civile këtij grupi i gjeti 166 kilogram marijuanë të fshehura në aparatet ftohëse si dhe marrjen e 60 kilogramëve në pronën e njërit prej të hetuarve. Në një tjetër aksion më 21 korrik në një magazine industriale në Tarragona, studiuesit vëzhguan se si ata që u hetuan ngarkuan një makineri çekiç në një kamion transporti. Pasi kamioni u ndalua, në Roca del Vallès, agjentët ndërhynë me 62,650 kilogramë marihuanë që ishin fshehur brenda rrotullave të rulëve me avull. Të dyshuarit e kishin fshehur drogën brenda rulit të avullit, të cilin më pas e kishin salduar. Në Gjermani dhe Holandë, forcat speciale bënë 14 hyrje dhe kontrolle, me tre të arrestuar dhe me ndërhyrjen e më shumë se 100 mijë eurove cash. Në Katalonjë u regjistruan katër shtëpi dhe dy ndërtesa industriale, të vendosura në zonën e Tarragona, në të cilat hetuesit ndaluan tre persona. Gjithashtu janë sekuestruar mbi 32 mijë euro kesh, dy armë, pajisje elektronike dhe dokumentacion të organizatës.

Agjentët Mossos kontrolloi një magazinë industriale në Valls me një plantacion prej 1200 bimësh marijuanë dhe ndaloi kujdestarin e saj, i cili është 30 vjeç dhe me kombësi shqiptare. Nga studimi i konsumit të energjisë elektrike të godinës industriale u zbulua një mashtrim prej 35 mijë eurosh. Tre të dyshuarit kryesorë me kombësi polake u dërguan në burg me urdhër të Gjykatës Kombëtare, pasi ata kanë urdhra aktualë ekstradimi. / /

Komento

Recent Posts