January 14, 2022

Shkëmbimi i bujshëm Saul – Griezmann drejt konkretizimit

Shpërndaje lajmin

E vërteta e pakëndshme e Barcelonës për të bindur Lionel Messin të qëndrojë me klubin ishte fakti që një numër lojtarësh të ekipit të parë do të duhet të largohen për të ekuilibruar balancat e klubit, dhe si rezultat një shkëmbim i mundshëm që përfshin Antoine Griezmann dhe Saul Niguez po bëhet gjithnjë e më e mundur.

Me sa u tha, Barcelona dhe Atletico Madrid po punojnë për të gjetur boshllëqe në treg dhe nga perspektiva fiskale dhe sportive, humbja e Griezmann nuk është një katastrofë për Los Cules.

Ata largojnë një lojtar me një pagë të lartë dhe gjithashtu e kanë zëvendësuar atë për sa i përket lojtarëve përpara me transferimet falas të Sergio Aguero dhe Memphis Depay .

Përkundrazi me zgjuarsi, Joan Laporta në mënyrë efektive ka vrarë dy zogj me një gur në bërjen e atyre marrëveshjeve, duke e mbajtur të lumtur Messin pasi Aguero është një mik shumë i ngushtë personal, si dhe duke përmbushur një nga kërkesat e shprehura të Ronald Koeman në formën e Memfisit .

Të gjithë fitojnë

Një klub do të merrte një sulmues të nivelit më të lartë që do të ishte plotësisht i paarritshëm në rrethana normale, ndërsa klubi tjetër liron hapësirën e pagave për Messin dhe shton një lojtar të mesfushës i cili do të ishte një përmirësim i konsiderueshëm në atë që kanë aktualisht.

Marrëveshja midis klubeve është afër përfundimit, por vetë lojtarët duhet të bëjnë  sakrifica të caktuara para se çdo konfirmim të bëhet publik.

Griezmann duhet të pranojë një rënie në pagë, ndërsa Saul do të duhet të pranojë ndoshta të mos jetë fillestar çdo javë.

Mbështetësit e Atletikos janë ende të zemëruar me mënyrën se si Griezmann u largua fillimisht nga klubi, megjithëse Diego Simeone do të dëshironte ta kishte atë përsëri.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *