Shpërthimi në Nagorno-Karabakh/ Raportohet për viktima dhe qindra të plagosur

0
Shpërndaje lajmin

Autoritetet armene raportojnë për disa viktima dhe rreth 200 të plagosur, si pasojë e një shpërthimi në një rezervuar karburanti në Nagorno-Karabakh.
“Ka persona të vdekur dhe të plagosur pas shpërthimit që ndodhi në një pikë karburanti, pranë rrugës Stepanakert-Askeran,” thuhet në deklaratë. “Shpëtimtarët dhe mjekët janë në terren,” shtuan separatistët.

Explosion at Nagorno-Karabakh fuel warehouse: Over 200 casualties reported… pic.twitter.com/J25Ibyt7Cb
— GAMZIRI (@gamziri) September 25, 2023

Powerful Explosion Rocks Gasoline Warehouse in Nagorno-Karabakh
A formidable explosion occurred at a gasoline warehouse in the suburbs of Stepanakert. A tanker carrying gasoline detonated, causing extensive damage and injuring dozens, some with severe injuries. Sadly, there… pic.twitter.com/sYuvfob0Mu
— Global Observer X (@GlobalObserverX) September 25, 2023

Më vonë u bë e ditur se më shumë se 200 persona u plagosën nga shpërthimi. Shumica e të plagosurve janë në gjendje të rëndë dhe do të duhet të transportohen me avion në një zonë tjetër.
Nuk janë dhënë detaje të mëtejshme në lidhje me shpërthimin, i cili ndodhi ndërsa mijëra armenë u larguan nga rajoni malor pasi forcat separatiste të Karabakut u mundën nga Azerbajxhani në një operacion ushtarak javën e kaluar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *