Si dot 44 vite më parë, Elvis Presley këndoi për herë të fundit para publikut

0
Shpërndaje lajmin

Elvis Presley, i njohur në mbarë botën si Mbreti i Rock ‘n’ Roll-it, emocionoi audiencën për dekada me sharmin e tij legjendar, pamjen ikonike dhe stilin unik vokal. Ndër koncertet e tij të shumta gjatë viteve të karrierës së tij, ai që ngjall interesin më të madh historik është i fundit, në Market Square Arena në Indianapolis më 26 qershor 1977. Ishte performanca e tij e fundit, para një turme gati 18,000.
Koncerti filloi në orën 20:30, por Elvisi u ngjit në skenë në orën 22:00. Më pas, për rreth 80 minuta, Elvis këndoi hitet e tij klasike, duke përfshirë “Jailhouse Rock” dhe “Hound Dog” dhe një kopertinë të “Bridge over Troubled Water” të Simon & Garfunkel. Ai e mbylli koncertin me “Can’t Help Falling in Love with You”, një nga baladat e tij më prekëse.

Thuhet se ai i tha audiencës: “Do të takohemi përsëri, Zoti ju bekoftë, adios” ndërsa po largohej nga skena. Bazuar në pamjet e regjistruara, turma ishte entuziaste për koncertin, por komentet që pasuan në shtypin vendas ishin kryesisht negative, duke u fokusuar në pamjen e lodhur të Elvisit dhe kilogramët e tij të shumtë.
Fatkeqësisht, Presley nuk ishte në gjendje të përgënjeshtronte gazetarët në të ardhmen, sepse shfaqja e tij në Indianapolis ishte e fundit.
Pas koncertit në Market Square Arena, Elvis bëri një pushim nga turneu dhe u kthye në Graceland. Pothuajse gjashtë javë pas koncertit të tij në Indianapolis, Elvis vdiq në shtëpinë e tij më 16 gusht 1977 sepse i pushoi zemra, nga abuzimi kronik i barnave.
Arena e Sheshit të Tregut u shkatërrua në vitin 2001 dhe tani shërben si parking./

 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *