Si i shohin zviceranët fqinjët e tyre francezë – dhe anasjelltas

0
Shpërndaje lajmin

Ndërsa ndonjëherë mund të dëgjoni njerëzit në Zvicër – kryesisht ata që jetojnë në kantonet frëngjishtfolëse – të ankohen për fqinjët e tyre nga përtej kufirit, duket se as francezët nuk janë plotësisht të entuziazmuar për zviceranët.
Kjo u bë e qartë kur stacioni televiziv francez M6 i kushtoi Zvicrës programin e tij “Enquête ekskluzive” më 16 shtator, përcjell albinfo.ch.
I titulluar “Fqinjët tanë të mrekullueshëm zviceranë”, programi vuri në dukje se zviceranët “jetojnë disa kilometra larg nesh, shpesh flasin të njëjtën gjuhë dhe megjithatë janë kaq të ndryshëm”.
“Veçantitë zvicerane”
Fjala “e mahnitshme”, siç përdoret në programin francez, nuk synohet domosdoshmërisht si një kompliment – të paktën jo plotësisht. Në këtë kontekst të veçantë, do të thotë “çuditës” ose “ngatërresës”.
Shfaqja nuk u fokusua në stereotipet tipike që shumë të huaj zakonisht sjellin kur përshkruajnë Zvicrën: djathë, çokollatë dhe yodelling.
Në vend të kësaj, ai vuri në dukje aspekte të tjera të “Zvicrës”: dashurinë e njerëzve për armët e zjarrit. Ai paraqiste një familje ‘tipike’ zvicerane, Gobets, ku të gjithë – përfshirë fëmijët – qëllojnë dhe dollapët e tyre janë plot me pushkë sulmi, përcjell tutje albinfo.ch.
Megjithatë, siç vuri në dukje me saktësi programi, pavarësisht nga bollëku i armëve të zjarrit, dhuna me armë është shumë e rrallë në këtë vend.
Nëse nuk e keni parë këtë emision, kështu e kanë përshkruar mediat zvicerane: “Është e pamundur të mos qeshësh, në këtë anë të kufirit, duke parë transmetimin … bunkerë, ushtarë të milicisë që përgjojnë në male dhe gati për të zmbrapsur armikun, doganierë që janë mjeshtër në artin e nxjerrjes së mishit të blerë në Francë, punonjësit e bashkisë në pritë për të nxjerrë jashtë personin fajtor për hedhjen e mbeturinave të tij në koshin e gabuar”.
E gjithë kjo mund të jetë disi e ekzagjeruar, por ka shumë të vërteta në të.
“Ata na bëjnë nerva”
Zviceranët nuk e pranuan atë që ata e konsiderojnë si të papëlqyeshëm dhe të kufizuar portretizimin e vendit të tyre të ulur; në vend të kësaj, media kryen një sondazh të tyren, duke u fokusuar në perceptimet që njerëzit në Zvicër kanë për fqinjin e tyre.
Nga sondazhi dalin disa tema:
Shumica e të anketuarve (68 përqind) mendojnë se Franca nuk është më “një vend i madh”. Ky vëzhgim, theksojnë anketuesit, ngjall “kënaqësi të fshehtë” te zviceranët.
57 për qind mendojnë se Franca ka më shumë aspekte negative sesa pozitive.
60 për qind e pjesëmarrësve të sondazhit thonë se nuk kanë kompleks inferioriteti ndaj fqinjit të tyre shumë më të madh, ndërsa një e pesta shkojnë edhe më tej, duke deklaruar se ndihen superiorë ndaj francezëve.
36 për qind e të anketuarve thonë se francezët ‘u bëjnë nerva’, me disa që i konsiderojnë ‘të bezdisshëm’ apo edhe ‘të padurueshëm’.
Gati gjysma – 48 për qind – thonë se francezët kanë ‘gojë të madhe’.
Një pakicë (11 përqind) thonë se francezët janë ‘qesharak’ dhe pretendojnë se janë më të rëndësishëm se ata.
Ndonëse mund të konsiderohen si të pahijshme nga disa, këto reagime janë shumë më të buta se komentet e mbledhura disa vite më parë nga një gazetë zvicerane, Le Matin Dimanche.
Punëdhënësit zviceranë të intervistuar nga gazeta i konsideruan punëtorët e tyre francezë si punonjës “dembelë” dhe “arrogantë”, të cilët “ankohen gjatë gjithë kohës” dhe kanë “një prirje për të telefonuar të sëmurë të hënën dhe të premten”.
Megjithatë, kjo është vetëm një pjesë e vogël e tablosë së plotë.
Shumica dërrmuese e kompanive zvicerane që punësojnë punëtorë francezë ndërkufitarë e vlerësojnë kontributin e tyre.
Ky ishte veçanërisht rasti gjatë pandemisë Covid, kur punonjësit ndërkufitarë nga Franca e mbajtën sistemin e kujdesit shëndetësor të Gjenevës dhe Vaud-it nga kolapsi.
“Pa punëtorë ndërkufitarë, spitalet tona nuk do të funksiononin”, tha në atë kohë Bertrand Vuilleumier, kreu i shoqatës së spitaleve në Vaud, transmeton tutje albinfo.ch.
A ka pasur ndonjëherë ndonjë problem real mes Zvicrës dhe Francës?
Zviceranët nuk ishin të emocionuar kur panë ushtrinë e Napoleonit të kalonte Alpet në Zvicër në 1798.
Dhe ata nuk janë miqësorë ndaj tyre as kur kombëtarja e futbollit të Francës luan kundër Zvicrës.
Por përveç kësaj, gjërat kanë qenë kryesisht të përzemërta – me përjashtim të disa grindjeve të vogla.
Disa vite më parë, kishte një histori rreth ushtrisë së Zvicrës që fluturoi me helikopterët e tyre drejt Francës për të “vjedhur” ujin nga një liqen francez, me qëllim që të shuante etjen e rreth 20,000 lopëve zvicerane që vuajnë nga dehidratimi gjatë një vere veçanërisht të nxehtë.
Me sa duket nuk kishte ujë të mjaftueshëm në liqenet zvicerane për të plotësuar kërkesën.
Incidenti nxiti pak zemërim në Francë, ku një gazetë pohoi se “për të shpëtuar lopët e saj, Zvicra vjedh ujë nga Franca”.
Megjithatë, në fund, zvicerani kërkoi falje dhe gjithçka përfundoi mirë.
Një incident më i fundit ndodhi në korrik, kur ministri zviceran i Shëndetësisë Alain Berset fluturoi me një aeroplan të vogël me një motor në Francë, duke iu afruar një zone të ndaluar.
Pavarësisht se u urdhërua nga kontrolli tokësor për të liruar zonën e ndalim-fluturimit, Berset vazhdoi rrugën e tij, duke kërkuar një ndërhyrje nga Forcat Ajrore të Francës – një avion ushtarak thuhet se u pozicionua pranë Berset’s, duke e detyruar atë të ulej.
Pasi në terren, Berset shpjegoi se ai e kishte keqkuptuar urdhrin për zbarkimin, megjithëse ministri, me origjinë nga kantoni Friburg, është në gjuhën amtare franceze.
Pasi hipi në asfalt, u krye një kontroll identiteti dhe Berset mundi të largohej.
Kështu që edhe kjo përfundoi paqësisht.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *