January 25, 2022

Si mund ta bëni jetën tuaj më të lehtë në Zvicër

Shpërndaje lajmin

Produkte shumë të shtrenjta, jetë e shtrenjtë, shumë gjuhë: të huajt shpesh përballen me sfida kur lëvizin dhe jetojnë në Zvicër. Këtu janë disa këshilla se si ta bëni jetën tuaj më të thjeshtë këtu, me pak përpjekje, transmeton albinfo.ch.

Hapa të thjeshtë dhe relativisht të lehtë mund të bëjnë një botë ndryshimi.

Mbartja e një shishe me ujë në udhëtimet tona, ngase fshatrat dhe qytetet zvicerane kanë burime që rrjedhin me ujë të freskët, të alpeve kudo, kështu që thjesht mbani një shishe të besueshme dhe mbusheni kudo që të shkoni.

Përdorimi i një treni (ose një autobusi) është ngase transporti publik do t’ju çojë pothuajse kudo – nga fshati më i largët deri në majën e një mali. Nëse blini një leje ditore në komunën tuaj ose në stacionin hekurudhor – ndonjëherë për vetëm 30 franga – mund të udhëtoni me tren, autobus dhe madje edhe një varkë në të gjithë Zvicrën për 12 orë, duke shijuar pamje mahnitëse gjatë rrugës.

 

Kjo do t’ju mundësojë ta shijoni natyrën (është falas), prandaj përfitoni nga kjo afërsi me natyrën për të pastruar mendimet tuaja, për të marrë ajër të pastër dhe për të shijuar peizazhin e bukur – në fund të fundit, do t’ju duhet të kërkoni shumë larg për të gjetur një vend në Zvicër që nuk është piktoresk.

 

Kënaquni me kafe, sepse ka shumë kafene komode, në pronësi të pavarur dhe dhoma çaji në Zvicër, vende të përsosura për t’u çlodhur dhe për të pirë një filxhan kafe në mëngjes me briosh.

 

Duhet të zbuloni se çfarë shërbimesh online ofron kantoni ose komuniteti juaj dhe përfitoni prej tyre. Nëse qëndrimi në radhë të gjata ju shkakton dhimbje koke, thjeshtoni jetën tuaj duke bërë disa gjëra në internet pa lënë komoditetin e shtëpisë tuaj. Çfarë mund të bëni dhe çfarë nuk mund të bëni varet nga vendi ku jetoni, por shumica e kantoneve ju lejojnë të depozitoni taksat, të dorëzoni dokumentacionin e gjendjes civile, të aplikoni për subvencione për sigurimet shëndetësore dhe të kryeni detyra të tjera administrative në internet.

 

Restorantet e supermarketeve të Zvicrës janë të lira, të pastra dhe ofrojnë kuzhinë me cilësi të mirë. Mund të mos jetë vendi më romantik për takimin e parë, por për një vakt të mirë dhe të nxehtë, ka pak vende me vlerë më të mirë se restorantet Coop ose Migros.

Hani çokollatë supermarketi të markave luksoze të Zvicrës, janë një përvojë më vete, por opsionet e supermarketeve janë jashtëzakonisht të lira dhe jashtëzakonisht të mira.

 

Gjithashtu duhet të bëni një përpjekje për të takuar një zviceran, ngase kjo do të ndryshojë mënyrën se si e shihni vendin dhe njerëzit.

Pini jashtë në natyrë, jo restorante. Vera dhe birra e supermarketeve dhe kioskave është shumë më e lirë se ajo e ofruar në bare dhe restorante. Kurseni veten më shumë se disa franga duke gjetur një vend të këndshëm në një park ose përgjatë një lumi dhe BYOB. /Albinfo.ch


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *