Si mund të marrin punonjësit në Gjermani dy herë më shumë pushime këtë vit?

Shpërndaje lajmin

2023 vjen me një numër veçanërisht të madh të festave publike që bien gjatë javës. Ja cilat janë ato dhe si të përfitoni më të mirën prej tyre.
Në përgjithësi, viti 2022 nuk ishte viti më i mirë si për festat publike kombëtare, ashtu edhe për ato shtetërore në Gjermani, me disa që bien në fundjavë. Edhe nata e Krishtlindjes dhe dita e Krishtlindjes ishin, përkatësisht, të shtunën dhe të dielën.
Por punonjësit mund të gëzohen në vitin 2023: me përjashtim të Vitit të Ri, i cili binte të dielën, shumica e festave publike në Gjermani zhvillohen gjatë javës.
Dhe, për shkak se disa bien të enjten ose të martën, njerëzit në Gjermani kanë mundësinë të marrin më shumë Brückentage, ose ditë urë, në mënyrë që një ditë pushimi të mund të bëjë një fundjavë katër-ditore.
Ose në disa raste, kur festat publike bien të hënën dhe të premten, për shembull, punonjësit mund të marrin tri ditë pushim nga puna në mënyrë që të kenë nëntë ditë pa punë.
Uebfaqja gjermane e udhëtimit travelcircus zbuloi se punonjësit me një mesatare prej 25 ditësh pushimi mund të shtrydhin deri në 61 ditë pushime duke përdorur Brückentage.
Dita e Vitit të Ri 2023 ra të dielën, por njerëzit në Bavari, Saksoni-Anhalt dhe Baden-Württemberg ishin me fat që të kishin një ditë pushimi më 6 janar, për Epifaninë – e quajtur edhe Dita e Tre Mbretërve.
Punonjësit mund të kishin aplikuar për pushime nga 2 deri në 5 janar për të rritur ditën e tyre të pushimit – me kusht që, natyrisht, të punojnë një javë të rregullt pesëditore nga e hëna në të premte, transmeton albinfo.ch.
Dëshironi të pushoni gjysmën e prillit, por thjesht përdorni tetë ditë pushime?
Thjesht paraqisni një kërkesë nga 3 deri në 6 prill (pasi e Premtja e Pashkëve bie më 7), dhe më pas përsëri 11-14 prill pas të hënës së Pashkëve më 10 prill.
Shumë pushime maji
Për herë të parë në dy vjet, Dita e Punës – të hënën, 1 maj – përsëri bie në një ditë jave në 2023.
Me katër ditë pushimi, mund të shijoni nëntë ditë pa punë në fillim të muajit.
Nëse jeni duke pritur për mot më të mirë, mund t’i kurseni ato ditë për Ditën e Ngjitjes (ose Christi Himmelfahrt në gjermanisht) më 18 maj ose të hënën e bardhë më 29 maj. Me katër ditë pushimi do të përfitoni nga nëntë ditë pushimi në fund të majit, ose me gjashtë ditë pushimi mund ta zgjasni atë në 12 ditë të plota.
Nëse jetoni në Bavari, Baden-Württemberg, Hesse, North Rhine-Westphalia, Rheinland-Pfalz ose Saarland, mund të bëni një fundjavë të gjatë pushimi me një ditë pushimi. Arsyeja?
Corpus Christi (ose Fronleichnam në gjermanisht) më 6 qershor. Punëtorët nga shtetet e tjera do të duhet të bëjnë  pushime publike në qershor.
Në korrik, Gjermania në tërësi ka mungesë festash publike dhe më 15 gusht, njerëzit nga Saarland dhe Bavaria marrin secili nga një ditë pushimi.
Ata që jetojnë në Augsburg mund të presin me padurim një ditë të lirë – 8 gushti është Festivali i Paqes, i cili është një festë vetëm në Augsburg.
Dy fundjavë të gjata në tetor
Dita e Unitetit Gjerman bie të martën, më 3 tetor, kështu që nëse merrni të hënën pushim, do të keni një fundjavë të gjatë.
E njëjta mundësi ofrohet në fund të tetorit. Dita e Reformimit – e cila festohet në rreth gjysmën e Gjermanisë më 31 tetor – gjithashtu bie të martën, kështu që mund të bëni një fundjavë të gjatë edhe atje.
Kohë e bollshme pushimi gjatë Krishtlindjeve 2023
Dita e Krishtlindjeve dhe Dita e Boksit në 2023 bien të hënën dhe të martën, që do të thotë se me tre ditë pushimi mund të përjetoni dhjetë ditë të tëra pushimi.
Dhe viti i ardhshëm do të ketë një fillim edhe më të mirë: Dita e Vitit të Ri 2024 bie gjithashtu të hënën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *