Si po përgatiten Gjermania e Franca për të shmangur gazin rus?

Shpërndaje lajmin

Deklarata vjen menjëherë pas paralajmërimit të presidentit rus, Vladimir Putin se Moska do të mbyllë rubinetet për ata që refuzojnë të paguajnë në rubla, raporton BBC, përcjell Albinfo.ch.
“Nesër mund të ketë një situatë në të cilën nuk ka më gaz rus. Na takon ne të përgatitemi për këta skenarë dhe ne po përgatitemi”, tha Bruno Le Maire pas bisedimeve në Berlin me homologun e tij gjerman, Robert Habeck.
Presidenti Vladimir Putin paralajmëroi se kontratat e shitjes së gazit rus do të ndërpriten nëse pagesat nuk bëhen në rubla.

Leave a Reply

Your email address will not be published.