October 21, 2021

Si ta kuptoni që po konsumoni më shumë kafe sesa duhet

Shpërndaje lajmin

Shumica e njerëzve nuk e fillojnë ditën e tyre pa kafe. Kjo pije ka shumë përfitime, më e rëndësishmja është përmbajtja e saj e lartë e acideve antioksiduese klorogjenike (polifenole).

Sidoqoftë, duhet të konsumohet me masë, përndryshe mund të ketë efekte anësore në trup. Përveç vështirësisë në gjumë, këtu janë tre simptoma të zakonshme që pini shumë kafe:

1. Nervozizmi

Shumë kafe mund t’ju ​​irritojë dhe t’ju ​​bëjë të ndiheni të bezdisur për gjënë më të vogël.

2. Dhimbje koke

Një nga simptomat më të zakonshme të pirjes së kafesë shumë është dhimbja e kokës. E njëjta gjë mund të ndodhë nëse pini shumë kafe dhe lë krejt papritur.

3. Urinim i shpeshtë

Kjo sepse kafeina gjithashtu ka veti diuretike kështu që na dërgon në tualet më shpesh. E njëjta gjë vlen edhe për çajin./albeu.com

 

 


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *