Si të festoni Pashkët në mënyrën zvicerane

0
Shpërndaje lajmin

Ditët po bëhen më të gjata dhe Schneeglöggli (pikat e borës) po shfaqen – një shenjë e sigurt se Pashka është këtu. Nëse dëshironi t’i shtoni një stil zviceran Pashkës tuaj këtë vit, shkrimtarja zvicerane e ushqimit Franziska Wick nga Little Zurich Kitchen ka disa sugjerime për ju.
Osterbäumli (pema e vogël e Pashkëve) është një traditë e bukur zvicerane që sjell pranverën në dhomën tuaj të ndenjes. Pritini disa degë nga një pemë ose shkurre, vendosini në një vazo dhe varni me vezë shumëngjyrëshe të Pashkëve. Ato nuk kanë nevojë të jenë vezë të vërteta, ato më të voglat plastike nga supermarketet e bëjnë punën në mënyrë perfekte gjithashtu.
Dekoroni vezët e ziera
Por, sigurisht që nuk ka Pashkë zvicerane pa vezë të lyer; Në supermarkete ka ngjyra të ndryshme për t’i zhytur vezët, për t’i lyer me furçë ose për t’i lyer me bojë me duart tuaja.
Ose, për disa vezë të lyera më hollësisht, bëjeni në mënyrën tradicionale zvicerane me lëkurat e qepëve të kuqe dhe të verdha dhe objektet e natyrës, udhëzime këtu.
Bëni një gjueti vezësh të Pashkëve
Në mëngjesin e të dielës së Pashkëve fshihni vezët, çokollatat dhe ëmbëlsirat tuaja të preferuara të Pashkëve dhe disa lodra të vogla nëse keni fëmijë dhe shkoni në një gjueti vezësh të Pashkëve ose Ostereier sueche siç e quajmë ne zviceranët.
Të domosdoshmet për ëmbëlsirat dhe çokollatat zvicerane të Pashkëve janë vezët e vogla nuga të mbushura me çokollatë (Nougateili), vezët nuga të mëdha pa mbushje (Nougatei), vezët pelte të veshura me sheqer (Gelée-Eili) dhe sigurisht lepurushët me çokollatë – blini një të punuar me dorë një në një furrë buke ose dyqan çokollate artizanale për çokollatë të cilësisë së lartë ose, nëse nuk doni të shpenzoni aq shumë para, shkoni për një lepur Chocolates Frey, i cili për mendimin tim është çokollata më e mirë e prodhuar në fabrikë në Zvicër – shitet vetem ne Migros.
Osterchüechli (torta të vogla të Pashkëve) janë një tjetër kënaqësi zvicerane e Pashkëve; baza e tyre është e bërë nga pastë e ëmbël dhe mbushja e ëmbël bëhet ose me oriz ose bollgur. Mund t’i blini në furra buke ose supermarkete ose mund të bëni tortën tuaj të vogël ose të madhe (receta me oriz këtu).
Thyeni vezët tuaja
Kur isha fëmijë, dreka e Pashkëve pas kishës së mëngjesit ishte gjëja që duhej bërë, por në ditët e sotme dreka e Pashkëve janë po aq të njohura. Pavarësisht nëse vendosni për drekën apo mëngjesin e vonë, mos harroni të bëni një Eiertütsch (shtypje veze) me një person tjetër përpara se të hani vezën tuaj të lyer: të dy njerëzit zgjedhin një vezë dhe godasin anën e gjerë të vezës kundër vezës së njëri-tjetrit, më pas përsëriteni me anët me majë.
Nëse një person përfundon me të dy skajet e çara, fiton ai me vezën e paprekur. Nëse të dyja kanë një anë të plasaritur, ata përsërisin procedurën me anët e paprekura. Ai që përfundon me një anë të paprekur fiton.
Nëse, pas Pashkëve, përfundoni me shumë vezë të Pashkëve, mund të bëni atë që kam ngrënë pas Pashkëve që nga fëmijëria ime – Eierbrötli (bukë me vezë të vogla): lyeni me pak gjalpë në një fetë bukë, mbulojeni me feta të prera. vezën dhe e spërkasim me kripë dhe qiqra të grira.
Receta për bukën Zopf të Pashkëve
Zopf është buka me gërsheta që zviceranët e hanë tradicionalisht për mëngjes ose mëngjes të vonë të dielave (këtu është receta jonë Zopf). Përveç përgatitjes së bukës me gërsheta, zviceranët e përdorin këtë brumë të pasuruar edhe për të bërë kafshë buke, si lepurët e bukës së Pashkëve:
Merrni një tas të madh dhe shtoni 500 gr miell të thjeshtë ose Zopfmehl (miell Zopf), 1,5 lugë kripë, 1 lugë sheqer dhe përzieni mirë. Shtoni 2 lugë maja të thatë të çastit ose 20 gr maja të freskët, të grimcuar dhe përzieni përsëri.
Në një tigan shkrini 60 gr gjalpë dhe më pas shtoni 3dl qumësht. Ngroheni derisa masa të arrijë temperaturën e dhomës. Më pas derdhni masën e gjalpit të qumështit në miell dhe përzieni derisa të bashkohet.
Ziejeni brumin për 10 minuta me dorë ose 5 minuta duke përdorur një mikser elektrik. Më pas lëreni brumin të pushojë në tas, të mbuluar me film, derisa të dyfishohet në masë. Kjo do të zgjasë 2-2,5 orë.
Pasi të vërtetohet, hiqni ajrin nga brumi dhe formoni tre deri në katër lepurusha ose foletë e Pashkëve me një vezë të zier në mes (vezën e fërkoni me vaj që të mos ngjitet në brumë pas pjekjes. Mund ta piqni folenë e vezëve duke përfshirë vezën e zier; veza është ende e ngrënshme pas pjekjes. Por përdorni një vezë të pa lyer dhe zëvendësojeni me një vezë të lyer pas pjekjes nëse dëshironi).
Provoni bukën edhe për 30-45 minuta, lyejini me larjen e vezëve të një veze dhe spërkatni me sheqer të trashë (Hagelzucker).
Piqni në 220C për 20-30 minuta, në varësi të madhësisë së bukës tuaj. Bukët duhet të duken të skuqura bukur dhe të tingëllojnë të zbrazëta kur trokitni bazën me gisht. Udhëzime më të hollësishme këtu./The Local

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *