Si të freskoheni gjatë valës së të nxehtit

0
Shpërndaje lajmin

Mot më tepër i nxehtë parashikohet për ditët në vijim në Zvicër.
Siç ka raportuar The Local, kondicionerët janë të rrallë në shtëpitë private në Zvicër, pasi instalimi i këtyre pajisjeve i nënshtrohet rregullave dhe kushteve strikte, të cilat – të paktën në disa pjesë të vendit – përfshijnë paraqitjen e një certifikate mjekësore për të justifikuar nevojën për ajër të ftohtë të brendshëm, shkruan The Local.
Këto janë disa mënyra për të mbajtur dhomat tuaja dhe veten (pak) më të freskët.
Tre ‘rregullat e arta’ për valët e të nxehtit në Zvicër
Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) publikoi vitin e kaluar tre ‘rregullat e saj të arta’ se si t’i kaloni valët e të nxehtit të padëmtuar.
Secila prej tyre është relativisht vetë-shpjeguese dhe nuk është saktësisht unike për Zvicrën, por ia vlen të kihet parasysh.
E para është të shmangni stërvitjen gjatë pjesës më të nxehtë të ditës. E dyta është të mbani nxehtësinë jashtë shtëpisë tuaj sado që të mundeni.
Rregulli i fundit i artë është të pini dhe të hani mençur. Sipas FOPH, sallatat, frutat, perimet dhe produktet e qumështit (do t’i kthehemi kësaj më poshtë) janë më të mirat, ndërsa pirja e shumë ujit është një domosdoshmëri, përcjell albinfo.ch.
Ventilimi
Hapja e dritareve mund të ndihmojë, por ka rregulla se si dhe kur duhet bërë. Në verë, hapni dritaret herët në mëngjes dhe në mbrëmje vonë, kur ajri është relativisht i freskët. Mbajtja e tyre hapur gjatë gjithë ditës, veçanërisht gjatë orëve më të nxehta ndërmjet mesditës dhe orës 15:00, kur dielli është më i lartë në qiell, është kundërproduktive.
Gjithashtu, mënyra më e mirë për të ajrosur është krijimi i të ashtuquajturit “flladi i kryqëzuar”, që do të thotë hapja e dritareve në anët e kundërta të dhomës(ave) për të krijuar një ajrim natyral.
Sigurisht, në varësi të vendit ku ndodhen dritaret në shtëpinë tuaj, kjo mund të mos jetë gjithmonë e mundur, shkruan The Local.
Notiimi
Liqenet dhe lumenjtë e Zvicrës janë të pastër dhe të freskët, edhe në ditët e ngrohta të verës, ku temperatura rrallë ngjitet mbi 20C.
Edhe nëse jetoni në mes të qytetit, nuk do të jeni larg nga një rrugë e bukur ujore ku mund të freskoheni.
Mbani dritaret (dhe grilat) të mbyllura pasdite
Pasi të përfundojë koha më e freskët e ditës, mbyllni dritaret dhe grilat / blindat / perdet në mënyrë që ajri i nxehtë dhe dielli i fortë të mos depërtojnë në hapësirën tuaj të jetesës.
Mund t’i hapni përsëri kur të perëndojë dielli, përcjell albinfo.ch.
Vizitoni shpellat e Zvicrës
Gjeografia unike e Zvicrës do të thotë se ka një numër shpellash në të gjithë vendin. Jo vetëm që këto ofrojnë pamje spektakolare, por janë shumë më të freskëta se bota e jashtme.
Disa pika kryesore përfshijnë shpellat e St Beatus, rrjetin e shpellave në Kaltbrunnental – të dyja në Bernë – ose la Glaciere de Monlési, në Neuchâtel.
Pastrohuni me ujë të vakët/ftohtë
Uji i ftohtë jo vetëm që do t’ju ndihmojë të kurseni energjinë elektrike, por edhe t’ju freskojë.
Në fakt, marrja e më shumë se një dush të freskët në ditë mund t’ju sjellë lehtësim edhe më të qëndrueshëm, shkruan The Local.
Shmangni furrat
Moti i nxehtë nuk është koha më e mirë për të pjekur ose përdorur furrën tuaj me çfarëdo kapaciteti.
Nxehtësia do ta mbushë kuzhinën tuaj (veçanërisht nëse është e vogël dhe e ajrosur dobët) dhe do të përhapet në të gjithë shtëpinë nëse kuzhina është e hapur për dhoma të tjera.
Në të njëjtën mënyrë, dhe në varësi të llojit të sobës që keni, gatimi në përgjithësi është më mirë të shmanget gjatë orëve më të nxehta të ditës.
Vizitoni pikat më të larta të Zvicrës
Përfitoni nga peizazhi malor i Zvicrës duke u ngritur pak më lart dhe duke shijuar temperaturat e ftohta.
Sa më lart të shkoni në Zvicër, aq më të freskëta janë gjërat. Sipas meteorologes së SRF Daniela Schmuki “Rregulli i madh është: bëhet rreth një shkallë më e ftohtë për çdo 100 metra, përcjell albinfo.ch.
Vishuni me rroba të lehta
Kjo mund të duket si një gjë pa mend, por do të habiteni se sa njerëz nuk e ndjekin këtë këshillë.
Çdo pëlhurë që lejon ajrin të qarkullojë lirshëm është e mirë. Fibrat natyrale si liri, për shembull, largojnë nxehtësinë nga trupi juaj dhe ju ftohin gjatë procesit.
Nga ana tjetër, materiali elastik ose poliesteri do t’ju bëjnë të djersiteni – fjalë për fjalë.
Pini shumë ujë
Mbajtja e hidratuar është e mirë kurdoherë, por është edhe më e rëndësishme gjatë një valë të nxehti.
Dituria e zakonshme thotë se pijet e ftohta janë më freskuese. Megjithatë, sipas një studimi të ri të kryer në Universitetin e Otavës, pirja e një pije të nxehtë kur është e ngrohtë jashtë mund t’ju freskojë – për sa kohë që nuk jeni duke djersitur.
Pra, cilido version që preferoni është në rregull – për sa kohë që qëndroni të hidratuar, shkruan The Local.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *