Si të pastroni tenxheret me ushqim të djegur

Shpërndaje lajmin

Karantina nxori në pah kuzhinierin e fshehur në shumë prej nesh, por ajo që shoqëron këtë gatim është pastrimi dhe larja e enëve të kuzhinës dhe enëve që vijon.

Është një fakt që ju duhet vetëm pak shpërqendrim dhe para se ta kuptoni se ushqimi juaj tashmë është djegur dhe është ngjitur në fund të tenxheres. Në një përpjekje për të trajtuar dëmtimin, fërkoni tenxheren me çfarëdo sendi të mprehtë që gjeni para jush ose anën e fortë të sfungjerit të enës, dhe gjithçka që mund të bëni në të vërtetë është të shkatërroni smaltin e enës. Ndaloni atë që keni bërë më parë dhe ndiqni këshillat mrekulli më poshtë.

Hapat që duhet të ndiqni për të pastruar njollat ​​e ushqimit nga tenxheret tuaja

Pra, gjithçka që duhet të bëni është të vendosni një lugë çaji të lëngshëm për larjen e enëve, 2-3 lugë sodë buke në tenxhere që ka vuajtur nga ushqimi i djegur dhe ta mbushni me ujë të nxehtë në gjysmë të rrugës. Pastaj vendoseni në sobë, lëreni të ziejë dhe vazhdoni të ziejë për 8-10 minuta. Përdorni një shpatull plastike për të hequr qafe çdo ushqim të mbërthyer, të djegur.

Lëreni ujin të ftohet menjëherë përpara se ta hidhni dhe pasi të jetë ftohur mjaftueshëm, përdorni një leckë të butë pastrimi mikrofibre për të hequr mbetjet e mbetura. Nëse ushqimi i gatuar mbetet akoma, preferohet të përsëritet procesi edhe një herë.

Për pjesën e jashtme të tenxhere ose ndonjë zonë mbi vijën e ujit, përdorni të njëjtën përzierje të sodës së bukës dhe lëngut për larjen e enëve për të bërë një pastë (shtoni disa pika ujë për të krijuar pastën), vendoseni pastën në vendet që kanë nevojë për pastrim dhe fërkojeni butësisht me një sfungjer ose leckë mikrofibre. Mbetjet e ushqimeve të djegura do të fillojnë të zhduken mjaft shpejt./abcnews.al


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *