Sot kryeministri Edi Rama viziton shqiptarët në Athinë

0
Shpërndaje lajmin

Kryeministri Edi Rama pritet të realizoj këtë të diel takimin e tij me emigrantët shqiptarë në Athinë. Me anë të një postimi në Facebook, kryeministri ka bërë të ditur adresën stadiumi i Galatsit në Athinë, ku në orën 11:00 pritet të zhvillohet edhe takimi.
Edi Rama mbërrin në Athinë në orën 9 të mëngjesit i shoqëruar nga anëtarë të qeverisë së tij dhe më pas do të shkojë Galatsi. Fjalimi i tij është planifikuar për në orën 10.30 dhe pritet të kthehet në Tiranë pasdite.
Sipas medias greke Protothema rreth 2000 persona kanë udhëtuar nga Shqipëria për në Greqi, për të ndjekur këtë takim.
Media greke shkruan gjithashtu se vizita e kryeministrit Rama mund të cilësohet një vizitë private pasi nuk do të ketë asnjë kontakt zyrtar, por shton se Rama do të rrethohet nga një eskortë e fortë policie dhe një automjet të blinduar, ndërsa prezenca e policisë në Galat do të jetë e fortë, për të shmangin incidentet.
Kjo vizitë e kryeministrit shqiptar në Greqi vjen në një moment ku marrëdhëniet mes dy vendeve nuk janë në momentin e tyre më të mirë, kjo për shkak të çështjes “Beleri”.
Kujtojmë se Fredi Beleri është nën arrest që prej 12 majit të vitit 2023, dy ditë para zgjedhjeve vendore në Shqipëri. Që nga ajo kohë marrëdheniet Tiranë-Athinë Zyrtare kanë qenë të tensionuara.
Vetë kryeministri grek Mitsotakis, është shprehur në lidhje me takimin e kryeministrit Rama se “Është zgjedhje e panevojshme, por është e drejtë e tij. Ne nuk e ndalojmë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *