Statistikat: Vazhdon rritja e qirave në Zvicër

Shpërndaje lajmin

Ashtu si në muajin e kaluar, qiratë në Zvicër u rritën pak në qershor. Rritja ishte 0.3%, një ritëm pak më i lartë se 0.2% 30 ditë më parë. Në gjithë gjysmën e parë të vitit rritja ishte 1.3%, përcjell albinfo.ch.
Kostot e energjisë peshojnë shumë
Indeksi i qirasë Homegate, i publikuar në bashkëpunim me Bankën Kantonale të Cyrihut (ZKB), arriti në 117.9 pikë. Evolucioni nuk është vetëm për shkak të kostove të energjisë, pasi progresi ndikon edhe në qiratë neto, shpjegon platforma imobiliare. Situata është në kontrast të plotë me evolucionin para pandemisë, kur normat e larta të vendeve të lira të punës kishin krijuar nervozizëm tek investitorët.
Kërkesa është e lartë
Tani kërkesa për banesa me qira është rritur sërish, edhe për shkak të rritjes së emigracionit neto në Zvicër. Rreth 33,000 njerëz iu bashkuan Konfederatës në pesë muajt e parë të vitit.
Rritje më e lartë në Zug, më e qetë në Ticino
Rritje të çmimeve u regjistruan në të gjitha kantonet, por veçanërisht në Zug (+ 5,4%), Appenzell dhe Graubünden (+ 4,3%). Situata në Ticino është më e qetë, me rritje që ndalon në 0.5%.

Leave a Reply

Your email address will not be published.