Stërvitjet e përbashkëta me Rusinë, bjellorusia zbulon synimet: Duam të pengojmë sulmet

Shpërndaje lajmin

Këshilli i Sigurimit i Bjellorusisë tha të dielën se stërvitjet e përbashkëta të forcave ajrore me Rusinë, që do të nisin javën e ardhshme, ishin thjesht mbrojtje në natyrë dhe do të fokusoheshin në misionet e zbulimit dhe si të pengonin një sulm të mundshëm, njoftoi agjencia e lajmeve RIA Novosti.
Minsk tha gjithashtu se ishte gati për çdo “veprim provokues” nga Ukraina, pasi një stuhi e aktivitetit ushtarak në vend ka shkaktuar frikë në Kiev dhe Perëndim se Rusia mund të përgatitet të përdorë aleatin e saj – i cili veproi si trampolinë, për pushtimin e Rusisë shkurtin e kaluar, për të ngritur një ofensivë të re tokësore në Ukrainë. /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *