Studentët iranianë grevë në mbështetje të protestuesve

0
Shpërndaje lajmin

Studentët e universitetit të Teheranit kanë organizuar greva në mbështetje të protestave antiqeveritare në Iran, pavarësisht nga një goditje në rritje nga autoritetet.
Videot dhe fotografitë e postuara në internet treguan të rinj dhe të reja të mbledhur në korridore, oborre dhe rrugë në kampuset në Teheran dhe qytete të tjera.
Disa mbanin pankarta që paralajmëronin se nuk do të kishte mësime ndërsa studentët e tjerë të arrestuar gjatë protestës të liroheshin.
Aktivistët thonë se 300 janë arrestuar që nga shpërthimi i trazirave gjashtë javë më parë.
Protestat u nxitën nga vdekja në paraburgim e një gruaje të re, e cila u akuzua nga policia e moralit se mbante hixhabin e saj “në mënyrë të pahijshme”.
Që atëherë, ato janë shndërruar në një nga sfidat më serioze për krijimin e klerikëve të vendit që nga Revolucioni Islamik i vitit 1979.
 
LEXONI GJITHASHTU:

SHBA-ja shton sanksionet ndaj Iranit për shtypje të protestave
Teherani: Shërbimet e huaja të inteligjencës qëndrojnë pas protestave në Iran 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *