April 16, 2021

Studim: AstraZeneca, 79% efektive pa rrezik të mpiksjes së gjakut

Shpërndaje lajmin

Vaksina Covid-19 e zhvilluar nga Universiteti i Oxfordit dhe AstraZeneca ishte 79% efektive në parandalimin e sëmundjes simptomatike në një provë të madhe në SHBA, Kili dhe Peru, tha kompania të hënën, duke hapur rrugën që ajo të aplikonte për miratimin e SHBA-së.

Vaksina ishte 100% efektive kundër sëmundjeve të rënda ose kritike dhe shtrimit në spital dhe ishte e sigurt, tha prodhuesi i ilaçeve të hënën, duke lëshuar rezultatet e studimit për më shumë se 32,000 vullnetarë në të gjitha grupmoshat.

Të dhënat do t’i japin besim vaksinës britanike pas rezultatet e studimeve të mëparshme, të ndara në fazën e vonë, ngritën pyetje në lidhje me qëndrueshmërinë e të dhënave, shkruan “TheGuardian”, përcjell albinfo.ch.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *