Studimi/ Konsumimi i 12 kumbullave mesatarisht në ditë për dy muaj trajton një nga problemet më të përhapura

Shpërndaje lajmin

Sikur ta dinit se per ti thene lamtumire kesaj semundje ju duhen vetem 12 kokrra kumbulla ne jave do e kishit provuar te gjithe.
Kumbulla është një zgjedhje e pashmangshme e çdo amvise dhe përveç se janë më të përdorura për përgatitjen e gjalpës dhe mermelatave, sigurisht është e këshillueshme për ti ngrënë edhe të freskëta.
Krejt kjo për shkak se ajo përmban vitaminë C (5 deri 8 mg per 100 g, në varësi të llojit), vitaminë B6, bakër, vitaminë B2, B3, magnez, hekur, kalcium, madje edhe 240mg për 100g të kaliumit.
Kumbulla është e pasur me fibra, 2g për 100g, dhe me gjithë këtë është një fryt me pak kalori.
Studimet e mëparshme kanë treguar se kumbulla forcon kockat, zvogëlon rrezikun e zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë, dhe se konsumimi i 12 kumbullave mesatarisht në ditë për dy muaj zvogëlon nivelet e LDL kolesterolit të keq.

Leave a Reply

Your email address will not be published.