January 25, 2022

Studiuesit zviceranë bëjnë përparim për kancerin e kockave

Shpërndaje lajmin

Studiuesit nga Fondacioni Kombëtar i Shkencës Zvicerane (SNSF) kanë zhvilluar një teknikë për të identifikuar se cilat qeliza kanceroze të sarkomës Ewing ka më shumë të ngjarë të shkaktojnë metastaza dhe përhapin kancer brenda trupit, tha SNSF, raporton Swissinfo, përcjell albinfo.ch.

Sarkoma e Ewing është një formë e rrallë, por shumë agresive e kancerit të kockave që prek veçanërisht fëmijët dhe të rriturit e rinj.

Shkencëtarët filluan duke izoluar qelizat më të rrezikshme të kancerit dhe duke i rritur ato në një laborator. Ata më pas modifikuan gjenetikisht qelizat tumorale, duke prezantuar një gjen që bën që qelizat e rrezikshme të shkëlqejnë jeshile nëse qeliza është e varietetit metastazues. Puna është botuar në revistën Science Advances.

“Identifikimi i gjenit i lidhur me rrezikun e metastazave hap rrugë të reja për hulumtim”, tha Ivan Stamenkovic, bashkëautor i punimit dhe profesor i patologjisë eksperimentale në Spitalin Universitar Lausanne (CHUV).

Shpresohet që identifikimi i qelizave më të rrezikshme të kancerit do të hapë derën për trajtimet që synojnë qelizat specifike, tha Stamenkovic.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *