Stuhi e fuqishme në Libi, 2 mijë të vdekur, mbi 10 mijë të zhdukur

0
Shpërndaje lajmin

Të paktën 2.000 njerëz kanë vdekur dhe 10.000 rezultojnë të zhduken pasi stuhia Daniel goditi verilindjen e Libisë, duke shembur dy diga që përmbytën një zonë të gjerë.
Tamer Ramadan, kreu i delegacionit të Federatës Ndërkombëtare të Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe në Libi, dha numrat e personave të zhdukur gjatë një konference për gazetarët në Gjenevë, Zvicër, të martën. “Numri i të vdekurve është i madh,” tha ajo.
Në qytetin lindor të Derna, që u godit më shumë nga stuhia, rreth 6,000 njerëz janë të zhdukur, tha Othman Abduljalil, ministër i shëndetësisë në administratën lindore të Libisë, për Almasar TV të Libisë. Ai e quajti situatën “katastrofike”, kur vizitoi qytetin të hënën.
Spitalet në Derna nuk janë më të operueshme dhe morgjet janë plot, tha Osama Aly, një zëdhënës i shërbimit të urgjencës dhe ambulancës.
 
LEXONI GJITHASHTU:

Stuhia “Daniel” paralizon Greqinë, 6 të vdekur dhe mbi 2 miliardë euro dëme
Stuhia godet Spanjën, 1 viktimë dhe 2 të zhdukur

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *