October 24, 2021

Stuhitë rikthehen të premten në Zvicër

Shpërndaje lajmin

Pas një periudhe të shkurtër të motit me diell, stuhitë dhe shiu pritet të kthehen në Zvicër nga e premtja. Me më shumë se 100 litra parashikim në disa rajone, ne prisnim pse ky shi mund të ishte më i rrezikshëm se shumica e stuhive të shiut.

Pavarësisht lumenjve dhe liqeneve ende të fryrë, dielli aktualisht po shkëlqen në pjesën më të madhe të Zvicrës.

Sistemi me presion të lartë Dana ka sjellë qiell me diell dhe mot të ngrohtë në pjesën më të madhe të vendit pas reshjeve të mëdha të javës së kaluar për shkak të sistemit të presionit të ulët Bernd.

Fatkeqësisht, gjërat do të marrin një kthesë tjetër për keq këtë fundjavë, me shira të mëdha dhe stuhi të parashikuara përsëri për Zvicrën, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Ndërsa kjo është më pak shi se sa shumë nga Zvicra mori fundjavën e kaluar, është problematike pasi toka është tashmë e “ngopur” dhe nuk mund të thithë shumë më shumë ujë.

Lumenjtë dhe liqenet janë gjithashtu afër kapacitetit në të gjithë vendin, që do të thotë se pak ujë shtesë mund të bëjë një ndikim të madh.

Midis 20 dhe 100 litra parashikohen për pjesën më të madhe të Zvicrës qendrore, me deri në 120 litra parashikuar në jug të vendit.

“Do të jetë e trazuar”, tha Roger Perret nga Meteonews për 20 Minutes.

Perret tha se nuk priste që moti të zgjaste më shumë se fundjava, pasi erërat e forta nga malet ka të ngjarë ta shtynin atë së bashku.

Sidoqoftë, Zvicra mund të presë kushte të paparashikueshme të motit për javët e ardhshme, tha Perret.

Qëndroni larg liqeneve dhe lumenjve

Pavarësisht motit ideal për not këtë javë, ekspertët paralajmërojnë se shumë liqene dhe lumenj mbeten të rrezikshëm.

Do të duhen disa javë mot i thatë që rrugët ujore të zbresin në nivelet e tyre normale, sipas Zyrës Federale për Mjedisin.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *