Surpriza e madhe gjermane, klubi i kategorisë së tretë që synon finalen e Kupës

0
Shpërndaje lajmin

Ky edicion i kupës së Gjermanisë është ndër më interesantët e viteve të fundit, teksa mjafton të përmendësh faktin ku nga 4 ekipe gjysmëfinaliste, vetëm 1 prej tyre luan në Bundesligë. 3 skuadra e tjera vijnë nga kategoritë më të ulëta, e fundit në nivel është Saarbrucken, që garon në Bundesligën e tretë, por padyshim mund të konsiderohet tmerri i të mëdhenjve. Kjo për faktin që rrugëtimi në këtë edicion ka qenë mbresëlënës, duke nisur nga eliminimi që i shkaktoi Bayernit, për të vijuar më tej me Frankfurtin dhe Borussia Monchengladbach.
Mbrëmjen e kësaj të marte luan një ndër sfidat më vendimtare të sezonit, gjysmëfinalen e kupës ndaj Kaiserslautern, ekipit të Bundesligës së dytë, që rrezikon rënien nga kategoria.
Në 4 përballjet e fundit direkte nuk ka fituar asnjë prej tyre, ndërsa ky është momenti për të shkruar historinë. Favoritë në letër janë miqtë, por Ludëigspark Stadion është një stadium fatsjellës për Saarbrucken.
Në anën tjetër, Kaiserslautern nuk është në formën më të mirë, por po ashtu regjistron një rrugëtim pozitiv në kupë. Më herët ka eliminuar 1 ekip të elitës gjermane nga ky kompeticion si Koln në shifrat 3-2.
LEXONI GJITHASHTU:

Bayern mposhtet në “Allianz Arena”, çfarë po ndodh në Bundesligë
Gjeorgjia thyen Greqinë, kualifikim historik në Europian. Kompletohet Euro 2024

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *