Shpërndaje lajmin

Këtë javë në qiell do të shohim shiun e meteorëve Geminid i cili do të arrijë kulmin të mërkurën mbrëma, me deri në 150 yje që bien çdo orë.
Shiu i Meteorëve Geminid është vendosur të arrijë kulmin të mërkurën mbrëma dhe do të jetë i dukshëm deri të enjten herët në mëngjes.
Deri në 150 meteorë pritet të jenë të dukshëm në orë, megjithëse hëna e ndritshme mund ta bëjë më të vështirë pamjen e tyre.
Për shikim të mirë, gjeni një zonë larg qytetit dhe dritave të rrugëve, sigurohu  për kushtet e motit të dimrit. Praktikoni durimin sepse do të duhen afërsisht 30 minuta që sytë tuaj të përshtaten plotësisht dhe të shohin meteorët. Përmbahuni nga përdorimi i celularit ose objekteve të tjera të ndritshme për t’i mbajtur sytë tuaj të qetësuar.
Shfaqja do të zgjasë për pjesën më të madhe të natës, kështu që ju keni mundësi të shumta për të dalluar rënien e dritave shkëlqyese në qiellin tonë.
Një shkencëtare e NASA  tha se meteorët do të jenë të dukshëm në lindje të qiellit rreth orës 18:00 – por do të shfaqen në të gjithë qiellin më vonë gjatë natës.
Gammon-Ross shtoi: ‘Për fat të keq, hëna e gjigande do ta bëjë më të vështirë shikimin e meteorëve gjatë natës.
“Fazat gjigante janë kur ana e afërt e hënës është mbi gjysmën e ndriçuar nga Dielli, që do të thotë se do të duket shumë e ndritshme në qiell.
“Kjo do ta bëjë të vështirë shikimin e ndonjë objekti tjetër qiellor aty pranë.”
Geminidët kanë origjinën nga një asteroid shkëmbor i quajtur 3200 Phaethon me një orbitë të ngjashme me kometën dhe u vëzhguan për herë të parë në 1862.
Meteorët, janë copa të vogla mbeturinash ndërplanetare, duket se rrezatojnë nga afër yllit të ndritshëm Castor në konstelacionin Binjakët.
Fërkimi me atmosferën e sipërme ngroh mbeturinat që vijnë, duke bërë që ajri rreth tyre të shkëlqejë me shkëlqim.
Kjo çon në vija drite që njihen gjithashtu si yje që bien.
Sipas Observatorit Mbretëror në Greenwich, Binjakët janë të pazakontë pasi mund të jenë shumëngjyrësh – kryesisht të bardhë, disa të verdhë dhe disa të gjelbër, të kuq dhe blu.
Këto ngjyra shkaktohen pjesërisht nga prania e gjurmëve të metaleve si natriumi dhe kalciumi, i njëjti efekt që përdoret për t’i bërë fishekzjarret plot ngjyra, thanë ekspertët në Observatorin Mbretëror.
Geminidët gjithashtu kanë një shpejtësi më të ngadaltë se shumë kometa të tjera pasi hyjnë në atmosferën e Tokës në një kënd, duke udhëtuar me rreth 79,200 milje në orë.
Në krahasim,me Perseidët të cilët i afrohen Tokës me 133,200 mph dhe Leonidët me 162,000 milje në orë.
Meteorët do të do të vazhdojnë të jenë të dukshme deri më 20 dhjetor por të paktë./

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *