September 25, 2021

Takimi Biden-Putin, e gjithë bota me sy nga Gjeneva

Shpërndaje lajmin

Njoftimi se do të presë një samit presidencial SHBA-Rusi, muajin e ardhshëm, e ka shtyrë qytetin zviceran të Gjenevës në mbingarkesë organizative, me zyrtarë tashmë që kërkojnë të garantojnë se siguria do të jetë në lartësinë e duhur.

”Rreth 1.000 forca të sigurisë do të jenë të pranishme kur presidenti i SHBA, Joe Biden dhe presidenti rus, Vladimir Putin të takohen më 16 qershor”, theksoi shefi i ekipit Laurent Canel për transmetuesin zviceran SRF, përcjell Albinfo.ch.

Ky udhëtim do të jetë pjesë e vizitës së parë të Biden në Europë si president i SHBA.

Ai tashmë është gati të marrë pjesë në takimet e NATO-s dhe G7, ndërsa është jashtë vendit.

Gjeneva ka një histori të mbajtjes së takimeve kryesore.

Në vitin 1985, ishte skena e një samiti midis presidentit të atëhershëm të SHBA Ronald Reagan dhe udhëheqësit të Bashkimit Sovjetik Mihail Gorbaçov.

Ajo është gjithashtu selia e institucioneve të Kombeve të Bashkuara në Europë, që do të thotë se është e populluar mirë për sa i përket misioneve diplomatike.

Vetëm në muajt e fundit, ai ka qenë vendi i bisedimeve të paqes libiane, negociatave për fatin e Qipros, diskutimeve mbi një kushtetutë siriane dhe diskutimeve mbi programet bërthamore të Iranit.

Sidoqoftë, pandemia ka detyruar shumë prej këtyre tubimeve të lëvizin kryesisht në internet, që do të thotë se qyteti shpreson të rimarrë vendin e tij në qendër të vëmendjes diplomatike me samitin.

“Samiti do t’i kthejë Gjenevës atë që humbi gjatë periudhës së koronavirusit: rolin e saj ndërkombëtar”, tha Anne Emery-Torracinta, kryeministrja e kantonit, në komentet për radio stacionin RTS.

 


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *