Tërmet në Afganistan, 3000 të vdekur, fshatra të tëra të fshira nga harta

0
Shpërndaje lajmin

Të mbijetuarit e tërmetit shkatërrues në Afganistanin perëndimor kaluan edhe një natë në qiell të hapur dhe pranë shtëpive të tyre të rrënuara, në një kohë kur numri i të vdekurve është rritur dhe ka shkuar në 3000.
Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS) raportoi të hënën pasgoditje me magnitudë 5.9, 4.9 dhe 4.7 ballë në zonat rurale.
Tërmeti i së shtunës me magnitudë 6.3, i ndjekur nga tetë pasgoditje të forta, tronditi zonat pranë Heratit, duke rrëzuar shtëpi dhe duke nxjerrë banorët e qytetit të frikësuar në rrugë.

ملګري ملتونه: هرات کې د پرونۍ زلزلې له امله ۳۲۰ تنه مړه شوي؛ سره میاشت: ۵۰۰ تنه مړه شوي.
په هرات کې له طبیعي پېښو سره د مبارزې امر عنایت الله صابر وایي چې په پنځلسو کلیو کې نږدې ۱۵۰۰ کسان مړه شوي دي.#Afghanistan_Herat_province_earthquake pic.twitter.com/kzdPeJ9lTQ
— Zahid Siddiqi (@zahidsiddiqi3) October 8, 2023

Punonjësit e shëndetësisë thonë se janë të rraskapitur.
“Kamionë plot me kufoma po mbërrijnë këtu çdo minutë,” tha një mjek në spitalin e Heratit, duke shtuar se “morgu ynë ka tejkaluar kapacitetin e tij”.
Madje, një zyrtar taleban ka thënë se kanë arritur në disa fshatra për herë të parë që nga tërmeti i së hënës, ndërsa ka ende zona që janë krejtësisht të paarritshme.

Afganistani goditet shpesh nga tërmete, veçanërisht në vargmalin indokinez, por, siç vëren Guardian, talebanët nuk kanë përvojë në trajtimin e fatkeqësive natyrore.
Vendi është tashmë në grahmat e një krize të rëndë humanitare, me tërheqjen e ndihmës së huaj pas kthimit të talebanëve në pushtet në vitin 2021 që ka një ndikim serioz në sistemin e kujdesit shëndetësor./Albeu.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *