January 25, 2022

Tërmeti i fuqishëm godet vendin, 5 të vdekur në Taxhikistan

Shpërndaje lajmin

Pesë persona kanë humbur jetën pasi një tërmet me madhësi 5.9 goditi ktyeqytetin Dushanbe të Taxhikistanit, sipas autoriteteve të Azisë Qendrore.

“Epiqendra e tërmetit, e cila ndodhi në 07:14 me kohën lokale ishte 165 kilometra në verilindje të Dushanbe. Pesë njerëz vdiqën,” tha shërbimi për shtyp i komitetit të reagimit të emergjencave të vendit.

“Dhjetëra shtëpi u shkatërruan,” shtoi ai. Tërmeti ishte 5.9 në shkallën Rihter dhe kishte një thellësi prej 10 kilometrash, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Khovar.

Komiteti i reagimit emergjent tha se të vdekurit ishin banorë të një fshati në Taxhikistan. Shtëpitë dhe rrjetet e energjisë elektrike u dëmtuan pjesërisht në tre fshatra në zonë, 220 km në lindje të Dushanbe.

Presidenti Taxhikistan Imomali Rakhmon ka urdhëruar krijimin e një komisioni hetimor të udhëhequr nga kryeministri. g.v/abcnews.al


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *