Tesla uli sërish çmimet e veturave elektrike, blerësit e mëparshëm protestojnë

Shpërndaje lajmin

Rreth 200 blerës të fundit të Tesla Model Y dhe Model 3 u mblodhën në një qendër shpërndarjeje Tesla në Shangai, Kinë gjatë fundjavës për të protestuar kundër vendimit të prodhuesit amerikan të makinave për të ulur çmimet për herë të dytë në tre muaj të premten.
Ata kërkuan zbritje dhe kredi pas uljeve të papritura të çmimeve, ku thanë se kishin paguar më shumë për makinat elektrike që blenë.
Ata thanë se as nuk e kishin menduar se çmimet e vendosura nga Tesla për makinat e saj në fund të vitit të kaluar do të uleshin aq papritur apo aq shumë.
Pas zbritjeve të papritura të së premtes, çmimet e Tesla-s në Kinë tani janë midis 13% dhe 24% nën nivelet e tyre të shtatorit.
Njerëzit brohorisnin: “Kthejini paratë, kthejini makinat tona”, transmeton tch, përcjell albinfo.ch.
Analistët kanë thënë se lëvizja e Tesla-s ka të ngjarë të rrisë shitjet e saj, të cilat ranë në dhjetor, dhe të detyrojë prodhuesit e tjerë të EV të ulin çmimet gjithashtu në një kohë të kërkesës së lëkundur në tregun më të madh në botë për makina me bateri.
Tesla operon pa shitës dhe çmimet transparente kanë qenë pjesë e imazhit të markës së saj.
Protestat nuk janë një dukuri e rrallë në Kinë, e cila gjatë viteve ka parë që njerëzit të dalin në numër të madh për çështje të tilla, si mashtrimet financiare apo pronësie.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *