Thellohen tensionet greko-turke, qëndrimi i SHBA-së acaron Ankaranë

0
Shpërndaje lajmin

Tensionet mes Greqisë dhe Turqisë lidhur me ishullin e ndarë të Qipros po përshkallëzohen.
Ankaraja ka deklaruar se do të rrisë praninë ushtarake në ishull si përgjigje ndaj lëvizjes së Uashingtonit, për heqjen e embargos së armëve ndaj administratës greko-qipriote.
Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Çavusoglu kritikoi të premten qasjen e Shteteve të Bashkuara ndaj Greqisë, duke deklaruar se ishin kthyer në një lodër të Athinës sa i dakon çështjes së Qipros.
Ai theksoi se ata që bëhen me Greqinë vetëm e vetëm për ta kënaqur atë nuk meritojnë të jenë miq të Turqisë. Por administrata amerikane ka shprehur mbështetjen për Greqinë edhe sa i takon përplasjes me Ankaranë për ishujt në detin Egje.
“Sovraniteti i Greqisë në këto ishuj nuk vihet në pikëpyetje”, deklaroi pak ditë më parë zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price.
 
LEXONI GJITHASHTU:

Turqia kundërshton aneksimin e territoreve ukrainase nga Rusia
Festë për aneksimet, Putin: Qytetarët e 4 rajoneve zgjodhën Rusinë
Biden paralajmëron Putinin: Kërcënimet e pamatura nuk e trembin SHBA dhe aleatët

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *