Tragjedia me emigrantët, reagon kryeministri britanik: Dhimbje për ngjarjen

Shpërndaje lajmin

Kryeministri britanik Rishi Sunak pranoi incidentin në Kanalin Anglez në orët e para të mëngjesit të sotëm, ku 4 emigrantë humbën jetën pasi gomonia e tyre u fundos.
“Jam i sigurt që e gjithë Dhoma do të ndajë dhimbjen time për përmbysjen e një varke të vogël në Kanal në orët e para të mëngjesit të sotëm dhe humbjet tragjike të jetës njerëzore. Zemrat tona shkojnë për të gjithë ata që janë prekur dhe nderimet tona për ata që janë përfshirë në operacionin e gjerë të shpëtimit”- tha ai.
Të paktën tre persona kanë humbur jetën, pasi një varkë me emigrantë u përmbys teksa ishte duke lundruar në Kanalin Anglez. Numri i viktimave pritet të rritet, raporton Sky News.

Të përfshirë kanë qenë 30 deri në 50 persona. Varka u përmbys dhe njerëzit mbetën në ujë. 43 prej tyre u shpëtuan.
LEXONI GJITHASHTU: 

Dronët bombardojnë Kievin, në pritje të sistemeve “patriot” nga SHBA
3 viktima nga përmbysja e varkës në Kanalin Anglez, mbyllet marina në Dover
Shtyhet gjyqi i Arbër Paplekaj, ish-efektivi i akuzuar për vrasjen e 21 prillit 2021

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *