Trajtoni diabetin pa ilaçe, 5 receta magjike nga mjekësia popullore

Shpërndaje lajmin

Sheqeri i ngritur në organizëm është problem serioz mjekësor, i cili nuk bën të injorohet
Sasia e ngritur e sheqerit në gjak çon deri në diabet dhe komplikime të tij. Pos kësaj, shkakton çrregullime në punën e mëlçisë dhe në sistemin urogjenital, shkakton çrregullime metabolike, sëmundje të lëkurës, zhvillim të kataraktit dhe patologji të zemrës.
Për këtë shkak është shumë me rëndësi të dallohen shenjat e hiperglikemisë dhe me kohë të shkohet te mjeku.
Pa trajtim, niveli vazhdimisht i lartë i glukozës në gjak, mund të shkaktojë komplikacione serioze të shëndetit, përfshirë:
Sëmundje të zemrës
Goditje në tru
Neuropati
Sëmundje të veshkave
Çrregullime të shikimit
Urinim i shpeshtë, sidomos gjatë natës
Tharje e gojës,
Humbje e pashpjegueshme në peshë,
Infeksione të përsëritura
Lodhje
Probleme seksuale
Kontrolli i nivelit të glukozës në gjak është kyç në parandalimin e disa prej komlikacioneve të sipër përmendura.
Ilaçet popullore të cilat mund të ulin sheqerin në gjak:
Çaji nga fletët e dafinës
8 fletë dafine futini në 300 ml ujë të vluar. Lërini të qëndrojnë 4 orë. Kulloni dhe pini nga gjysmë gote 3 herë në ditë gjatë 3 ditëve, pastaj bëni pauzë 2 javë.
Pija me kanellë
Një herë në ditë, më së miri në mëngjes, shtoni një lugë çaji kanellë në një filxhan kefir dhe pak yndyrë. Përzieni dhe pini në mëngjes. Kjo përzierje do të përmirësojë metabolizmin dhe do të ulë sheqerin.
Nëse nuk jeni tolerant ndaj produkteve të qumështit, kanellën perzijeni në çaj apo në ujë të vakët. Më së miri është të përdorni shkoptha kanelle, t’i grini në rende dhe t’i shtoni në pije.
Qulli i hikrrës me kefir
Hikrra përmban sasi të mëdha vitamine të grupit B, thartirë folike, fosfor, hekur dhe elemente të tjera në gjurmët të cilat ngopin organizmin dhe nuk ndikojnë në ngritjen e glukozës.
Për ta bërë ilaçin popullor nga hikrra, merrni disa lugë miell hikrre, shtojini në kefir dhe lëreni gjatë natës. Në mëngjes hani qullin tuaj në vend të kafjallit.
Pije nga fasulja e bardhë
Në mbrëmje mbushni gjysmë gote ujë të ftohtë në të cilën do të shtoni tri kokrra fasuleje të bardhë. Në mëngjes hani fasulen dhe pini ujin. Një orë mos hani asgjë, pastaj hani kafjallin.
Duhet të dini që uthullën e mollës para se ta pini duhet patjetër të këshilloheni me mjekun para marrjes së kësaj pijeje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.