Trazira në Peru, protestuesit kërkojnë dorëheqjen e presidentes, 17 të vrarë në përplasjet me policinë

Shpërndaje lajmin

Përleshjet e reja në Peru midis forcave të rendit dhe protestuesve, të cilët kërkojnë dorëheqjen e Presidentes Dina Bolluarte, lirimin e ish-presidentit Pedro Castillo dhe shpalljen e zgjedhjeve të menjëhershme, kanë vrarë të paktën 17 persona, duke përfshirë dy adoleshentë, të hënën në Chouliaka. gjatë një tentative pushtimi të aeroportit të këtij qyteti, në pjesën juglindore të vendit të Andeve, sipas Avokatit të Popullit, një autoritet i pavarur përgjegjës për mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe drejtorisë rajonale të Ministrisë së Shëndetësisë.
Sipas një raporti më të fundit, të vdekurit u rritën në 17 në rajonin Puno, ku jetojnë kryesisht banorë indigjenë Aymara, i tha AFP një burim pranë autoritetit të pavarur, i cili kërkoi të mos përmendet emri.
Drejtoria rajonale e ministrisë së shëndetësisë tha se dy nga viktimat ishin adoleshentë, raporton agjencia e lajmeve Reuters. Ata folën edhe për 38 të lënduar të tjerë të cilët janë shtruar dhe po trajtohen në spitale.
Më herët, Nivardo Enriques Variales, koordinator i zyrës së Avokatit në Chouliaka, foli për “nëntë të vdekur në morgun” e qytetit.
Protestuesit po kërkojnë dorëheqjen e Presidentit Bolluarte, i cili mori postin e kreut të ri të shtetit më 7 dhjetor pasi paraardhësi i saj Pedro Castillo u pezullua nga Kongresi pas përpjekjes së tij për të shpërndarë parlamentin në atë që u përshkrua si “grusht shteti”. Mbështetësit e Castillo thonë në vend të kësaj se ai u rrëzua me një grusht shteti.
Ata kërkojnë gjithashtu mbylljen e parlamentit, mbajtjen e menjëhershme të zgjedhjeve, të cilat tashmë janë përshpejtuar me vendim të Kongresit – do të mbahen në fillim të prillit 2024, në vend të 2026.
Rajoni Puno, i cili kufizohet me Bolivinë, është bërë epiqendra e protestave antiqeveritare. Aty është shpallur një grevë e përgjithshme pa afat që prej datës 4 janar.
Presidentja Boluarte tha të hënën se nuk mund t’i plotësonte të gjitha kërkesat e protestuesve, vuri në dukje se e vetmja gjë në pushtetin e saj, mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme, tashmë ishte promovuar dhe akuzoi pjesëmarrësit e mobilizimeve se po kërkonin një pretekst për të vazhduar të provokojnë kaos në vend.
Që kur shpërtheu kriza e re politike në Peru në dhjetor, të paktën 39 njerëz janë vrarë. /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *