Tre arsye pse boksi është një mënyrë e shkëlqyer për të ushtruar trupin dhe mendjen tuaj

0
Shpërndaje lajmin

Nëse mendoni se ajo që ofrojnë palestrat klasike nuk i përshtatet nevojave tuaja ose dëshironi të futni diçka të re në regjimin tuaj të stërvitjes, zbuloni se cilat janë avantazhet e boksit.

Stërvitje për të gjithë trupin
Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar të humbni peshë, të tonifikoni krahët ose të merrni një definicion më të mirë të muskujve, boksi është një nga format më të mira të kardios së plotë të trupit që tregon rezultate të shpejta. Ky është një nga ato lloje ushtrimesh ku aktivizoni të gjithë muskujt, të gjithë stërvitjen.
Është i mirë për përqendrim dhe qetësim
Nëse mendja juaj po endet kudo pas një dite të gjatë në zyrë, boksi është një mënyrë e shkëlqyer për t’u shkëputur nga gjithçka, për të përqendruar përqendrimin dhe energjinë tuaj dhe për të hequr qafe stresin. Lëvizjet e boksit me pjesën e sipërme dhe të poshtme të trupit kërkojnë përqendrim, që do të thotë se mendja juaj nuk do të fluturojë përreth dhe nuk do të mendoni për gjithçka dhe asgjë. Goditja e çantës do t’ju ndihmojë të largoni energjinë negative dhe të rrisni nivelet tuaja të endorfinës, që do të thotë se do ta lini palestrën të djersitur, të fokusuar dhe pa stres.
Të jep një ndjenjë fuqie
Krahasuar me pilates ose vrapimin, boksi ju jep një bonus të madh, i cili konsiderohet si një nga motivuesit më të mëdhenj për të vazhduar punën për qëllimet tuaja të fitnesit, por edhe qëllimet tuaja në jetë – ndjenjën e fuqisë. Nuk do të thotë se do të dëshironi t’i thyeni kokën dikujt, por se do të ndiheni të fortë, të inkurajuar, të motivuar dhe të patrembur. Do të keni besimin dhe energjinë për të përballuar çdo pengesë, dhe kjo do të thotë që ju keni fuqinë në duart tuaja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *