Tre të vdekur nga përmbytjet në Slloveni

0
Shpërndaje lajmin

Tre persona humbën jetën në Slloveni për shkak që reshjet e shiut shkaktuan përmbytje dhe rrëshqitje të dheut në verlindje dhe pjesën qendrore të shtetit.
Sirenat e alarmit për përmbytjet u dëgjuan në kryeqytetin Lubjanë, së bashku me Mariborin dhe Celjen, pasi agjencia e mjedisit të vendit dha alarmin më të lartë të “kuq” për shkak të reshjeve të dendura që filluan gjatë natës, shkruan DW.
Trupat e dy turistëve të huaj u gjetën në një zonë malore dhe një grua u gjet në një zonë tjetër të përmbytur, tha zëdhënësja e policisë Maja Adlesic për agjencinë e lajmeve AFP.
Një autostradë në Slloveni që lidh Lubjanën me pjesën veriore të vendit duhej të mbyllej së bashku me disa linja hekurudhore, shkruan N1 Info.
Ujërat nga lumenjtë e tejmbushur kanë dëmtuar ura dhe disa shtëpi.
Rreth 16,000 familje pësuan ndërprerje të energjisë elektrike dhe disa fshatra u raportuan të jenë të paarritshëm, përcjell albinfo.ch.
“Situata është serioze. Ushtria është bashkuar me ekipet e shpëtimit dhe zjarrit për të ndihmuar banorët në zonat më të prekura. Disa zona janë ndërprerë plotësisht dhe komunikimi është gjithashtu i vështirë,” tha shefi i mbrojtjes civile të vendit Srecko Sestan.
Agjencia zyrtare e lajmeve STA raportoi evakuime në disa pjesë të vendit, duke përfshirë kampingjet.
Autoritetet në qytetin e Kamnikut u kërkuan njerëzve të qëndrojnë në shtëpitë e tyre dhe të mbyllin parashkollorët gjatë gjithë ditës.
Komandanti rajonal i mbrojtjes civile Klemen Smid tha se “i gjithë rajoni [veriperëndimor] Gorenjska është nën ujë.”, shkruan DW.
Ekipet e shpëtimit u përpoqën të arrinin në zonat e përmbytura dhe lëshuan një thirrje publike për gomone në vendet ku rrugët ishin të pakalueshme për shkak të rrëshqitjeve të dheut.
Rrugët u bllokuan dhe rrëshqitjet e dheut kërcënuan dëme të mëtejshme rreth qytetit qendror të Skofja Loka, tha STA.
Më shumë se 100 ndërtesa u përmbytën, duke përfshirë një sallë sportive. Helikopterët evakuuan njerëzit e bllokuar në shtëpitë e tyre dhe automjetet dhe kamionët u zhytën në ujë ose u morën nga përrenjtë, raportuan mediat lokale.
STA tha se Administrata për Mbrojtjen Civile dhe Ndihmën ndaj Fatkeqësive regjistroi mbi 1,000 incidente të lidhura me motin në Slloveni në një periudhë 12-orëshe, përcjell albinfo.ch.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *