Trefishohet vjedhja e biçikletave elektrike në Zvicër

0
Shpërndaje lajmin

Vjedhja e biçikletave elektrike është trefishuar në Zvicër që nga viti 2019, raportoi RTS.
Statistikat e fundit të policisë tregojnë nivele në rritje të vjedhjeve në gjithë vendin me normat që rriten më së shumti në Bazel dhe Gjenevë, dy qytete në kufi me vendet fqinje, përcjell albinfo.ch.
Në vitin 2022, 2,000 biçikleta elektrike u raportuan të vjedhura, një shifër dyfishi i numrit të vitit 2021.
Cyrihu, qyteti më i madh i Zvicrës, raportoi numrin më të madh të vjedhjeve, i ndjekur nga Gjeneva dhe Bazeli.
Në bazë për frymë, Bazeli kryeson me 7 vjedhje biçikletash elektrike për 1000 banorë dhe Gjeneva ishte e dyta, me 4 për 1000 banorë. Cyrihu, Vaud dhe Valais kishin norma shumë më të ulëta: midis 0.5 dhe 1.5 për 1000.
Sipas policisë në Gjenevë, shkalla më e lartë e vjedhjes së biçikletave elektrike është për shkak se qyteti ndan një kufi me Francën. Policia mendon se vjedhja e biçikletave elektrike në qytet është kryesisht krim i organizuar dhe jo vjedhje e vogël. Biçikletat elektrike janë të shtrenjta, artikuj shumë të kërkuar që janë relativisht të lehta për t’u vjedhur dhe shitur. Mund të shiten edhe në copa.
Shumë bravë biçikletash janë çuditërisht të lehta për t’u prerë. Blloqet e kabllove nuk ofrojnë praktikisht asnjë mbrojtje. Një palë prerëse dore që futen në një xhep do t’i shkurtojnë këto në sekonda. D-bravat e lira mund të priten shpejt nga prerëse më të mëdhenj. Mbrojtja më e mirë është një bllokim D i trashë dhe i fortë, me cilësi të lartë, megjithëse këto mund të priten me një mulli elektrik këndor kur është i disponueshëm. Asnjë bravë nuk është e paprerë.
Këshilla për reduktimin e rrezikut përfshijnë zgjedhjen e bravave të forta D me cilësi të lartë dhe vendosjen e tyre në vendin e duhur. Bllokimi përmes kornizës poshtë në pjesën e pasme e bën prerjen shumë më të vështirë. Asnjëherë mos e mbyllni përmes tubit të sipërm ku prerja është shumë më e lehtë. Dy bravë D me cilësi të lartë të vendosura poshtë, një nga pjesa e pasme e kornizës dhe rrota e pasme dhe një tjetër nga pjesa e përparme e kornizës dhe rrota e përparme do të largojnë shumicën e hajdutëve.
Një video tjetër nga Casey Neistat në NYC tregon se sa të paefektshëm mund të jenë dëshmitarët. Vetëm pas 9 minutash bluarje me një mulli këndor elektrik të zhurmshëm në një vend të frekuentuar në qendër të qytetit, dikush iu afrua atij ndërsa ai u përpoq të vidhte biçikletën e tij. Përfundimisht, ai u pa nga policia e Nju Jorkut, e cila ndërhyri pasi dëshmitarë të panumërt kaluan pranë, teksa fiksonte bravën. Asnjë nga pesë oficerët e NYPD-së që ndërhynë nuk kishte kapur ndonjëherë një hajdut biçikletash.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *