Trump humb betejën ligjore me ‘Twitter’

Shpërndaje lajmin

Gjykatësi i qarkut amerikan në San Francisko, James Donate, ka hedhur poshtë të premten padinë e ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, kundër platformës sociale, Twitter, pas platforma në fjalë pezulloi llogarinë e tij në Twitter, menjëherë pas sulmit në Kapitol – vend takimi i Kongresit dhe selia e degës legjislative të qeverisë federale.
Gjykatësi Donate, përmes një vendimi me shkrim kundërshtoi argumentin e Trump, se Twitter-i shkeli të drejtën e tij për lirinë e fjalës të garantuar nga amendamenti i parë i kushtetutës amerikane.
Sulmi në Kapitol ishte rrjedhojë e një fjalimi të Trump, në të cilin ai përsëriti pretendime të rreme se humbja e tij në zgjedhje në nëntor ishte për shkak të mashtrimit, një pohim i hedhur poshtë nga shumë gjykata dhe zyrtarë të zgjedhjeve shtetërore, transmeton AP përcjell Albinfo.ch.
Avokatët e Trump pretenduan në një dosje gjyqësore vitin e kaluar se Twitter “ushtron një shkallë pushteti dhe kontrolli mbi diskursin politik në këtë vend që është i pamatshëm, historikisht i paprecedentë dhe thellësisht i rrezikshëm për të hapur debatin demokratik”.
Twitter tha se postimet e tij në Twitter kishin shkelur politikën e platformës që ndalonte “glorifikimin e dhunës”. Kompania tha atëherë se cicërimat e Trump kishin gjasa të mëdha për të inkurajuar njerëzit që të përsërisnin atë që ndodhi në trazirat e Kapitolit.
Para se të bllokohej, Trump kishte më shumë se 88 milionë ndjekës në Twitter dhe e përdorte atë si megafonin e tij të mediave sociale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *