Trupi i Prigozhin identifikohet nga gishti i prerë, mediat ruse: Ishin vendosur dy bomba në avion

0
Shpërndaje lajmin

Teksa ishin ngritur dyshime nëse Yevgeny Prigozhin ndodhej në avionin privat që u rrëzua mes Moskës dhe Shën Petërsburgut duke e lënë të vdekur së bashku me nëntë persona të tjerë, në një kanal rus është deklaruar se trupi i liderit Wagner tashmë është identifikuar nga gishti dallues gjysmë i prerë në dorën e majtë.
Prigozhin kishte humbur një pjesë të gishtit të tij gjatë vuajtjes së dënimit në një burg, raportoi kanali rus VChK-OGPU në Telegram.
Në të njëjtën kohë, ai shtoi se një komandant i lartë i organizatës paraushtarake e njohu trupin nga ky dëmtim, si dhe nënkryetarin e tij, Dmitry Utkin, nga tatuazhet e tij.
Megjithatë, ndërkombëtarisht, nuk është ende e qartë nëse Prigozhin dhe disa nga togerët e tij janë vrarë dhe nëse kjo është bërë në shenjë “hakmarrjeje” për kryengritjen që filloi në qershor duke sfiduar autoritetin e Presidentit Putin.
Një zyrtar amerikan i paidentifikuar tha se ishte “shumë e mundshme” që Prigozhin të ishte shënjestruar, ndërsa Ministria Britanike e Mbrojtjes tha se nuk kishte “asnjë provë të qartë”, por ishte “jashtëzakonisht e mundshme” që ai të ishte vrarë.
Raportime për dy bomba pranë tualetit të avionit
Ndërkohë, dy media ruse me burime sigurie brenda Kremlinit pohuan se një ose dy bomba mund të jenë vendosur në aeroplan. Në raporte të pakonfirmuara, pretendohej se bombat ishin vendosur në pjesën e pasme të avionit, pranë tualetit.
Kjo u nxit nga postimi i stjuardesës Kristina Raspopova, 39 vjeç, e cila postoi në rrjetet sociale përpara se avioni të ngrihej se fluturimi i saj ishte vonuar për shkak të “riparimeve” të minutës së fundit.
Kështu, mendohej se mjetet shpërthyese ishin vendosur gjatë kësaj periudhe, por kjo nuk është konfirmuar.
Prodhuesi i avionit, megjithatë, pohoi se nuk janë bërë riparime në këtë avion të veçantë që nga viti 2019./Albeu.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *