Tuna Sejdiu u uron ndjekësve ditën e Alfabetit të Gjuhës Shqipe

Share

Tuna përmes rrjeteve sociale u ka uruar ndjekësve ditën Alfabetit të Gjuhës Shqipe.

Tashmë dihet se dita e sotme shënohet si dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe, i cili u njësua në Kongresin e Manastirit e kjo festë u paralajmërua të jetë tradicionale dhe të marrë sa më shumë jehonë në mbarë trevat shqiptare, shkruan lajmi.net.

Ndër delegatët më të shquar qenë Gjergj Fishta, Mid’hat Frashëri, Sotir Peci, Ndre Mjeda, Shahin Kolonja, Bajo Topulli, Parashqevi Qiriazi, Fehim Zavalani. Delegat tjetër nga familja Zavalani ishte Izet Zavalani, përfaqësues i Follorinës. I zoti i shtëpisë, Fehim Zavalani, mbajti fjalën hyrëse.

3976 4 ade5d4c73609757d097b2fc5cefa1511

Ndërsa këngëtarja e dashur për publikun, Tuna Sejdiu ka hyrë në rrjete sociale për të uruar të gjithë shqiptarëve ditën e Alfabetit të Gjuhës Shqipe.

Përmes një Instastory, ajo ka bërë të ditur se është krenare që është shqiptare duke publikuar disa vargje për këtë ditë të veçantë , “Gëzuar ditën e Alfabetit!”.

127108402 1586037548264805 3239520229930737213 n 270x480 1


Share

Komente