Turizmi i Zvicrës: Koha e vizitorëve ka kaluar

0
Shpërndaje lajmin

Pas një gjysmë të mirë të parë të vitit, industria zvicerane e turizmit tashmë po jep alarmin: zviceranët si dhe mysafirë nga vendet e afërta kanë reaguar ndaj motit në korrik dhe po udhëtojnë gjithnjë e më shumë jashtë vendit.
“Koha e regjistrimeve të mysafirëve zviceranë në pandemi ka mbaruar përfundimisht”, ka thënë sot drejtori i turizmit të Zvicrës, Martin Nydegger, shkruan swissinfo, përcjell albinfo.ch.
Ndër të tjera, ai shtoi se numri i mysafirëve zviceranë po zvogëlohet përsëri, konkurrenca nga jugu dhe deti është kthyer dhe në kërkesë teksa rimëkëmbja nga jashtë, nga Evropa dhe jashtë shtetit, vazhdon të marrë shumë kohë.
Në gjysmën e parë të vitit numri i fjetjeve u rrit me 13.8% në 19.5 milionë krahasuar me një vit më parë. Deri më tani gjithçka tregon për më shumë vizitorë që qëndrojnë në hotelet zvicerane këtë vit se kurrë më parë. Edhe kur krahasohet me rekordin e Zvicrës dhe gjithashtu me vitin 2019, para Covid-19, pas gjashtë muajsh ka pasur 3.6% më shumë fjetje.
Megjithatë, turistët e huaj nuk janë rikthyer ende në të njëjtën masë si para pandemisë: të ftuarit e huaj llogariten për 9.4 milionë fjetje në gjysmën e parë të vitit. Veçanërisht turistët jashtë shtetit mbeten ende prapa me një rënie prej 10%.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *