Twitter bën më shumë shkurtime në ekipet e sigurisë në internet

Shpërndaje lajmin

Twitter ka bërë më shumë shkurtime në ekipin e tij të besimit dhe sigurisë përgjegjës për moderimin e përmbajtjes ndërkombëtare, si dhe një njësi që mbikëqyr gjuhën e urrejtjes dhe ngacmimet, raportoi Bloomberg të premten, përcjell albinfo.ch
Ky veprim shton shqetësimet e kahershme se pronari i ri Elon Musk po çmonton rregulloren e kompanisë për përmbajtjen e urrejtjes dhe dezinformimin.
Me Musk në krye, Twitter ka pësuar një krizë të marrëdhënieve me publikun, duke shfaqur shkarkime, dorëheqje, rënie të të ardhurave, reklamues hezitues dhe padi për faturat e papaguara.
Raundi i fundit i shkurtimeve preku një duzinë njerëz në zyrat e Twitter-it në Dublin dhe Singapor, thanë burimet që kërkuan anonimitetin për Bloomberg. Midis tyre ishin Analuisa Dominguez, drejtoresha e lartë e politikave të të ardhurave në Twitter dhe Nur Azhar Bin Ayob, kreu i integritetit të faqes së fundit të punësuar për rajonin Azi-Paqësor.
Punonjësit përgjegjës për politikën e dezinformimit të Twitter, apelet globale dhe mediat shtetërore u pushuan gjithashtu.
Shefja e besimit dhe sigurisë së Twitter, Ella Irwin, konfirmoi për Bloomberg se disa anëtarë të ekipeve u hoqën, ndërsa mohoi se shkurtimet synonin zona të tjera.
“Ka pasur më shumë kuptim të konsolidohen ekipet nën një lider (në vend të dy) për shembull,” i tha Irwin Bloomberg me email, duke shtuar se Twitter hoqi rolet në zonat në kompani që nuk kishin “vëllim” të mjaftueshëm për të garantuar mbështetje.
Irwin tha se Twitter do të vazhdojë të ketë një drejtues të politikës së të ardhurave dhe një drejtues për rajonin e tij Azi-Paqësor për besimin dhe sigurinë. Ajo tha gjithashtu se kompania rriti stafin në departamentin e saj të apelit.
Musk kishte qenë në një përpjekje për të riparuar Twitter që nga marrja e tij prej 44 miliardë dollarësh në tetor. Sipërmarrësi miliarderi ka përshkruar vizionin e tij për një “sheshin dixhital të qytetit” që ruan fjalën e lirë dhe debatin e shëndetshëm. Ai gjithashtu ka pretenduar se përmbajtja e dëmshme ka rënë në platformë që nga blerja e tij, përcjell tutje albinfo.ch

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *