U goditën nga orteku, katër të vdekur dhe shumë të plagosur në Francë

0
Shpërndaje lajmin

Katër persona humbën jetën dhe shumë të tjerë u plagosën pasditen e sotme nga një ortek në akullnajën Armancette në Alpe, njoftoi në Twitter ministri i Brendshëm francez Gérald Darmanin.
Raporti është ende i përkohshëm dhe operacionet e kërkim-shpëtimit janë duke vazhduar, shpjegoi ministri i brendshëm. Nëntë persona të tjerë ishin në skenën e ortekut në qytetin Condamine-Monzois, thanë autoritetet lokale të Haute-Savoie.
Orteku ishte një kilometër i gjatë dhe 100 metra i gjerë, sipas të njëjtit burim, ndërsa nuk përjashtohet mundësia e një orteku të dytë në zonë. Në kërkim marrin pjesë ekipet e shpëtimit, zjarrfikës dhe një ekip mjekësor së bashku me qen të stërvitur, të ndihmuar nga një helikopter i Shërbimit të Mbrojtjes Civile.
“Ekipet e shpëtimit janë ende duke punuar, faleminderit për veprimin tuaj”, ka shkruar Ministria e Punëve të Brendshme në Twitter. Sipas prefektit, të cituar nga Le Dauphiné liberated, “kërkimi vazhdon sepse nuk jemi të sigurt që ka pasur vetëm një grup në zonë në momentin e ortekut”.
Nëntë persona të tjerë u “përfshinë” në ortek, i cili ndodhi vonë në mëngjes në qytetin Contamines-Montjoie, thanë zyrtarët në rajonin Haute-Savoie për AFP. Ende nuk dihet gjendja e tyre. /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *