October 16, 2021

U shfaq nga hiçi, kjo foto po shkakton tërmet diplomatik

Shpërndaje lajmin

Rusia vijon të tregohet agresive ndaj vendeve Perëndimore. Stërvitja e fundit në Detin e Zi ka rritur edhe më tepër tensionet. Përballë flotës së perëndimit është vendosur ajo ruse, përmes të cilës Putini është duke kërcënuar dita ditës për përshkallëzim të situatës, raporton abcnews.al.

Madje, gjatë stërvitjeve të fundit, Rusia ka testuar edhe raketat hipersonike, një ndër prodhimet më të fundit të vendit.

Kriza arriti kulmin në momentin kur avionet dhe anijiet ruse kërcënuan hapur destrojerin britanik “HMS Defender” duke hedhur madje edhe bomba në itinerarin e tij, gjë që shkaktoi reagimin e fortë të Britanisë së Madhe si edhe NATO-s.

Sëfundmi, avionët ruse janë duke ndjekur nga afër stërvitjen e 32 shteteve në Detin e Zi duke kërcënuar vazhdimisht këdo që i afrohet ujërave të Krimesë së pushtuar prej tyre në vitin 2014. /abcnews.al


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *