Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë më shumë se 100 të burgosur

Shpërndaje lajmin

Ukraina dhe Rusia kanë shkëmbyer të burgosurit e luftës.
Moska tha se kishte mundur të kthente 90 ushtarë nga territori i kontrolluar nga Kievi, ndërsa Ukraina tha se kishte mundur të kthente 130 ushtarë të saj nga robëria ruse.
“Një tjetër shkëmbim i të burgosurve, ne arritëm të sjellim në shtëpi 130 nga njerëzit tanë, 126 burra dhe 4 gra”, postoi shefi i shtabit të presidentit ukrainas Andriy Yermak në Telegram të enjten.
Midis tyre 87 mbrojtës të Mariupolit, 71 prej të cilëve janë nga Azovstal. Ne po kthejmë gjithashtu të burgosurit në zonën e Bakhmut dhe Soledar  35 persona gjithsej nga drejtimi i Donjeckut.
“Shumica e njerëzve që po kthehemi sot janë të plagosur rëndë. Siç thotë presidenti Volodymyr Zelensky, shteti duhet të kujdeset për secilin prej tyre. Secili nga heronjtë tanë duhet të ndjejë se shteti kujdeset për ta”, shtoi ai.
Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha gjithashtu se ushtarët me të cilët ishte në gjendje të shkëmbente ishin në “rrezik” dhe se do të dërgoheshin në Moskë për trajtim.
LEXONI GJITHASHTU: 

Gazetarja zbulon shumat e parave që fëmijët u dhurojnë mësuesve për 7 marsin
Habit eksperti rus, thirrje Kremlinit: Koha është në anën e Ukrainës, ndaloni luftën

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *