Ukraina do të eksportojë sërish energji elektrike pas muajsh nën pushtimin rus

0
Shpërndaje lajmin

Ukraina është në gjendje të eksportojë energji elektrike për herë të parë në gjashtë muaj pasi infrastruktura e saj energjetike po rimëkëmbet pas muajve të tërë të sulmeve të përsëritura ruse.
Rusia filloi sulmin e saj të gjatë dhe të qëllimshëm ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës tetorin e kaluar. Kjo çoi në ndërprerje të energjisë elektrike duke i lënë qytetet dhe qytetet në errësirë ​​gjatë dimrit.
Ukraina u detyrua të ndalonte eksportet e energjisë elektrike – por tani do të jetë në gjendje të shesë sërish fuqinë e saj të tepërt.
Ministri i Energjisë Herman Halushchenko nënshkroi një urdhër ekzekutiv që autorizon eksportet, megjithëse klientët vendas mbeten në përparësi. Ai tha se sistemi kishte prodhuar kapacitet shtesë për gati dy muaj dhe se ukrainasit nuk po përballeshin me kufizime.
Ai vlerësoi gjithashtu “punën titanike” të inxhinierëve dhe partnerëve ndërkombëtarë për të rivendosur sistemin, raporton KosovaPress.
Muajin e kaluar, banorët në të gjithë Ukrainën i thanë BBC-së se furnizimet me energji elektrike po bëheshin më të besueshme. “Qyteti është transformuar,” tha Inna Shtanko, një nënë e re në Dnipro. “Më në fund, dritat e rrugëve janë kthyer dhe nuk është më e frikshme të ecësh nëpër rrugët e qytetit”.
Rusia ka lëshuar më shumë se 1200 raketa dhe drone në objektet e saj energjetike deri më tani gjatë luftës. Kompania e përshkroi sulmin si përpjekjen më të madhe për të shkatërruar sistemin energjetik të një vendi evropian.
 
LEXONI GJITHASHTU:

Sulm në Krime, forcat ruse rrëzojnë raketën ukrainase
Kina mbështet përpjekjet për të rivendosur paqen në Ukrainë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *