Ukraina kërkon tanke Leopard 2, Gjermania në presion për të dërguar më shumë armë

Shpërndaje lajmin

Ukraina është një hap më afër marrjes së flotës së tankeve moderne luftarake të prodhimit gjerman për t’u përballur me forcat pushtuese ruse, ndërsa presioni mbi Gjermaninë rritet për të autorizuar dërgimin e tankeve Leopard 2 në vendin e shkatërruar nga lufta.
Pothuajse 11 muaj pasi Rusia pushtoi, Kievi thotë se një flotë me tanke luftarake perëndimore do t’u jepte trupave të tij fuqinë e lëvizshme të sulmit për të dëbuar trupat ruse në betejat vendimtare në vitin 2023.
Tanket luftarake Leopard të prodhuara në Gjermani shihen gjerësisht si opsioni i vetëm i besueshëm i disponueshëm në numër të mjaftueshëm.
Por ato nuk mund të dorëzohen pa autorizim nga Berlini, i cili deri më tani nuk e ka konfirmuar miratimin e tij.
Me aleatët perëndimorë që takohen në një bazë ajrore amerikane në Gjermani të premten për të premtuar mbështetje ushtarake për Ukrainën, Berlini është nën presion të madh për të hequr kundërshtimet e tij këtë javë, në atë që do të ishte një nga ndryshimet më të rëndësishme në ndihmën perëndimore deri më tani.
Vendimi qëndron në tryezën e ministrit të ri të mbrojtjes të Gjermanisë, Boris Pistorius, i emëruar të martën për të zëvendësuar Christine Lambrecht.
Në komentet e tij të para në detyrë, Pistorius, një politikan rajonal që shihet si i afërt me kancelarin Olaf Scholz, nuk përmendi armët për Ukrainën.
“Unë e di rëndësinë e detyrës.  Për mua është e rëndësishme të përfshij nga afër ushtarët dhe t’i marr me vete”, tha ai në një deklaratë.
Gjermania ka qenë e kujdesshme në lidhje me miratimin e armëve që mund të shihen si një përshkallëzim.
Por aleatët argumentojnë gjithnjë e më shumë se shqetësimi është i pavend, me Rusinë që nuk tregon asnjë shenjë se do të tërhiqet nga sulmi i saj ndaj fqinjit të saj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *