Ukraina nxjerr paralajmërimin urgjent: Evropa rrezikohet të goditet nga rrezatimi, edhe 48 orë…

Shpërndaje lajmin

Ukraina paralajmëron se Evropa mund të goditet nga rrezatimi shkatërrues i Çernobilit, pasi trupat ruse ndërprenë energjinë elektrike në centralin bërthamor.
Centrali, i cili u sulmua nga forcat ruse muajin e kaluar, nuk ka furnizim me energji elektrike, pasi trupat ruse shkëputën zonën nga rrjeti kombëtar këtë të mërkurë, raporton “The Sun”.
Gjeneratorët e urgjencës tani po furnizojnë centralin me energji rezervë, por ata kanë karburant të mjaftueshëm vetëm për 48 orë, përpara se rrjedhjet e rrezatimit të bëhen “të pashmangshme”.
Kompania shtetërore bërthamore e Ukrainës tha se ndërprerja e madhe e energjisë rrezikon të dërgojë substanca radioaktive në ajër, sepse centrali nuk mund të ftohë karburantin e harxhuar bërthamor.
Energoatom paralajmëroi: “Reja radioaktive mund të bartet nga era në rajone të tjera të Ukrainës, Bjellorusisë, Rusisë dhe Evropës”.
Dhe pa energji elektrike, sistemet e ventilimit në central do të ndalojnë gjithashtu punën, duke e ekspozuar stafin ndaj dozave të rrezikshme të rrezatimit.
(BalkanWeb)

Leave a Reply

Your email address will not be published.