Ukraina: Rusia vazhdon të shtojë trupat dhe të kryejë aktet e paligjshme kundër vendasve

Shpërndaje lajmin

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë thënë në një përditësim të përditshëm se trupat ruse vazhdojnë të “kryejnë akte të paligjshme” kundër popullsisë vendase në Zaporizhzhia në juglindje të Ukrainës dhe Kherson në jug.
BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë pretendimet, por forcat ukrainase thanë se:
-Rusia vazhdon të dërgojë trupa në Ukrainë.
-Forcat ruse vazhdojnë të bastisin shtëpitë e banorëve vendas, të arrestojnë aktivistë pro-ukrainas dhe zyrtarë qeveritarë.
Deklarata vjen pas një premtimi rus në bisedimet e paqes në Stamboll të martën për të “ulur në mënyrë drastike” operacionet ushtarake rreth Kievit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.