Ukrainë: Ka filluar shpërndarja e grurit me anije mallrash

0
Shpërndaje lajmin

Ukraina këtë të shtunë ka njoftuar se për herë të parë që nga përfundimi i marrëveshjes së grurit me Rusinë lejoi eksportet e Ukrainës nga vera e vitit 2022 dhe që përfundoi në korrik, dy anije mallrash po lundrojnë aktualisht në Detin e Zi për në portet e saj.
“Anijet e para civile po shkojnë në portet e Ukrainës përmes korridorit të përkohshëm”, njoftoi në Facebook ministri ukrainas i Infrastrukturës Oleksandr Kubrakov.
Ndër të tjera ai është shprehur se kamionët “Afrika elastike” dhe “Aroyat” kanë konfirmuar se janë gati të nisen në portin e Chornomorsk për të ngarkuar pothuajse 20,000 tonë grurë për në Afrikë dhe Azi.
Sipas informacioneve që ai bëri të ditur, dy kamionët “mbartin flamurin e Palau-s dhe ekuipazhet e tyre përbëhen nga shtetas të Turqisë, Azerbajxhanit, Egjiptit dhe Ukrainës“.
Këto janë anijet e para që shkojnë në portet e Ukrainës që nga mesi i korrikut, pavarësisht kërcënimeve të përsëritura nga Moska për të shenjestruar anijet./

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *