Ulni stresin dhe ankthin me këtë pije natyrale

Shpërndaje lajmin

Stresi tani është një aspekt i pashmangshëm i jetës sonë. Megjithëse shumica prej nesh priren ta mendojnë stresin si diçka krejtësisht negative, ai mund të jetë një motivues i madh për sa kohë që nuk del jashtë kontrollit tonë.
Thuhet se stresi vetëm nuk krijon problem, mënyra se si reagojmë ndaj tij krijon problem. Stresi i zgjatur do të shterojë rezervat tona të energjisë dhe do të shkaktojë rraskapitje dhe keqardhje.
Nëse ditët tuaja janë monotone dhe mendoni se jeni në humor të keq, atëherë bëni një çaj tonik me kardamom dhe erëza.
Kardamom jo vetëm që ka një aromë të këndshme, por është gjithashtu një tonik i shkëlqyer që përdoret për të përmirësuar humorin dhe për të stimuluar energjinë dhe mendjen.

Përbërësit që do t’ju nevojiten:

600 ml ujë
4 kokrra piper te zi
4 kapsula kardamom
1 shkop kanelle
4 karafil
disa feta të holla xhenxhefil të freskët (varësisht se sa pikante dëshironi të jetë)
mjaltë për ëmbëlsues

Zbatimi

Në një tenxhere vendosim ujin dhe erëzat dhe i ngrohim në zjarr të ulët, që të mos ziejnë.
Mbulojeni dhe ziejini për rreth një kohë. Kullojeni dhe shërbejeni në filxhanë, së bashku me një lugë mjaltë.
Pini 1 gotë, 2-3 herë në ditë./

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *