Ushqimet që duhet të jenë në tavolinën tuaj

0
Shpërndaje lajmin

Të gjithëve na pëlqen të konsumojmë herë pas here gjatë ditës ushqim, ose ushqime që na japin kënaqësi.
Është gjithmonë e këshillueshme të konsumoni ushqime të shëndetshme midis vakteve, të cilat jo vetëm që do ta mbajnë trupin tuaj të shëndetshëm, por gjithashtu të stabilizojnë nivelin e sheqerit në gjak.
Konsumoni produkte të shëndetshme, të cilat janë të pasura me lëndë ushqyese, si: hekuri, fibra, proteina, vitamina dhe minerale.
Ndiqni listën me 10 ushqimet që mund t’i konsumoni midis vakteve, duke ruajtur të shëndetshëm trupin tuaj:
 

Frutat e thata

Fruatat e thata janë ushqimet më të mira të cilat mund t’i mbani afer tavolines tuaj. Thuajse te gjitha frutat e thata kane ne permbajtje sasi te larte te mineraleve, proteinave dhe vitaminave.Personat,te cilet jane gjithmone ne kerkim per te konsumuar produkte te shendetshme duhet patjeter ti shtojne frutat e thata ne dieten e tyre sepse jane te larta ne kalori dhe me te mirat ne rast se keni uri dhe jeni ne levizje. Perdorini frutat e thata si molla, bananja, pjeshka, qershite, rrushi. Ato jane produketet me te mira per femijet, per t’i konsumuar ne ndryshim te vakteve, sepse jane te embla ne shije dhe te larta ne fibra.
 
2.Gjalpë arroresh
Ka lloje të ndryshme të gjalpit shumë ushqyese pervec gjalpit te arres; te cilet jane shume te mira per t’u konsumuar si ushqim i shpejte. Gjalpi i lajthise, gjalpe kikirike, gjalpi i bajames te cilet jane te larta ne protein, fibra, vitamina, lende ushqyese dhe minerale. Individet mund te aplikojne disa nga llojet e gjalpit te arres ose te tjere dhe ta shijoni duke e shoqeruar me caj ose kafe.
 
3.Fistikët
Fistikët janë të larta në proteina, minerale, fibra dhe vitamina. Kanë nje shije te ndryshme dhe kercitese e cila pelqehet nga shume persona.Fistiket ndihmojne ne permisimin e semundjeve te zemres , ne menaxhimin e peshes, japin mbrojtje kunder hipertensionit dhe diabetit. Keto fruta te thata kane vite qe konsumohen dhe perdoren nga shume njerez ne te gjithe boten.
 

Cokollata e zezë

Të gjithë prej nesh e dimë shumë mirë se cokollata e zeze ka nje shije shume te embel dhe te shijshme dhe shume njerez ‘vdesin’ ta konsumojne ate. Cokollata e zeze ka me qindra benefite per shendetin.Ndihmon ne uljen e presionit te gjakut, rrit imunitetin e trupit dhe humorin,lehteson hipertensionin, depresionin dhe stresin. Cokollata e zeze eshte e perbere nga farat e pemes se kakaos dhe eshte burimi me I mire per agjentet anti inflomatore dhe antioksidante. Ka ne permbajtje zink, magnez, fibra, hekur, magnesium, selenium, kalium dhe baker. Ju duhet patjeter ti fusni keto ushqime te shendetshme ne dieten tuaj .
 

Drithëra të thata

Drithërat e thata janë kthyer në një mengjes të shëndetshem dhe te shijshem per shume persona ne te gjithe boten. Vecanerisht femijet do te donin te shijonin drithera gjate mengjesit ose drekes se tyre. Nuk ndihmon thjesht ne ruajtjen e trupit shendetshem por gjithashtu permison metabolzmin dhe imunitetin. Keto drithera jane te larta ne vitamina, proteina dhe fibra. Ndaj mbajini keto ushqime te shendetshme prane tavolines tuaj.
 

Rrush i thatë

Rrushi i thatë ose stafidhe është nje tjeter ushqim I shendetshem qe ju mund ta perdorni nepermjet vakteve . Do te jeni shume te lumtur kur te lexoni se nuk ka permbajtje kolesteroli apo yndyrna. Eshte me permbajtje te larta te lendeve ushqyese. Eshte e larte me hekur dhe vitamine B. Gjithashtu ka permbajtje te larte te karbohidrateve, te cilat permbajne mjaftueshem energji. Lehteson anemine,temperaturen dhe kapsllekun.
 

Frutat e thata

Fruatat e thata mund të gjenden lehtesisht ne dyqanet ose marketet prane shtepise tuaj. Mund t’i merrni ne shije te ndryshme si luleshtrydhe, banane, mango, portokalle, manaferra dhe te tjera sipas frutit tuaj te preferuar. Keto produkte kane sasi te uleta sheqeri. Ju mund t’i konsumoni lehtesisht ne cdo pjese te dites.
 
8.Granola
Granola është një snack me permbajtje te ulet sheqeri, e cila mund t’ju largoje ndjesine e urise. Ju mund ta konsumoni ate me qumesht ose caj dhe do te krijoje nje shije shume te mire. Eshte e larte me hekur dhe fibra, dhe ka 200 kalori ne nje pako te vetme. Gjithashtu parandalon kapsllekun dhe ndihmon ne tretje.Shume njerez zakonisht e perdorin me teper ne mengjes.
 
9.Arrë kokosi
Lëngu i arrës së kokosit është freskues dhe i shijshem. Ka ne permbajtje Vitamine C & B, hekur, antioksidante, kalcium,magnez,zink dhe magnesium. Lengu i arrës së kokosit ka disa benefite per shendetin. Mund te permisoje metabolizmin , parandalon gurin ne veshka, redukton presionin e gjakut dhe ndihmon ne tretje.
 

Tërshërë

Tërshëra ka në përmbajtje të lartë lloje të ndryshme te lendeve ushqyese si jane: Proteina,fibra,vitamina, hekur Vitamin C dhe Vitamine B6. Ndihmon ne largimin e urise dhe ne balancimin e nivelit te presionit te gjakut.Gjithashtu ndihmon ne permisimin e sistemit imunitar,funksionimin e muskujve dhe ne shendetin kardiovaskular. Duhet patjeter ta shtoni ne dieten tuaj pasi ju ndihmon ne ruajtjen e shendetit dhe peshes tuaj trupore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *