Ushtria ukrainase bën bilancin: Rusia sulmoi Mariupolin, por dështoi

0
Shpërndaje lajmin

Në një përditësim që shënon ditën e 50-të të pushtimit rus, ushtria ukrainase tha se forcat ruse vazhdojnë të kryejnë sulme sistematike me raketa dhe bomba në infrastrukturën ushtarake dhe civile në rajonet Kharkiv, Donetsk dhe Zaporizhzhia.
-Forcat ruse vazhdojnë të forcojnë njësitë e artilerisë, të optimizojnë sistemet ekzistuese të komandës, inteligjencën dhe mbështetjen mjekësore pranë kufirit lindor të Ukrainës.
-Trupat nga aleati rus Bjellorusia vazhdojnë të kryejnë detyra për të mbuluar rajonet kufitare ukrainas-bjelloruse të Brest dhe Gomel.
-Në Slobozhansky në Ukrainën verilindore, forcat ruse po kryejnë zbulimin e vendeve të mundshme për të sulmuar.
-Ata gjithashtu vazhdojnë të bllokojnë pjesërisht qytetin e Kharkiv ndërsa granatimet vazhdojnë në rajon.
-Në Donetsk në Ukrainën lindore, forcat ruse luftuan në rrethet Slavyansk, Popasna dhe Kurakhovo dhe sulmuan qytetin port të Mariupolit pa sukses.
-Forcat ukrainase shkatërruan një tank, katër njësi të blinduara dhe gjashtë automjete, si dhe një sistem artilerie ruse./

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *